Ево зашто треба да једете СЛАТКИ ДОРУЧАК - касније ћете бити МАЊЕ ГЛАДНИ, а има и ОВЕ бенефите!
Није на одмет знати...
Верујемо да сте се макар једном запитали да ли је здравије јести сладак или слани доручак, а сада вам наука даје одговор, с обзиром на то да је дошла до занимљивих открића.
Одређени број научника сматра да то може да вам помогне да имате квалитетнију исхрану током остатка дана. Наводно, оваква навика може да смањи и пречесто грицкање.
Када покушавате да једете како верујете да би требало, последња ствар на уму вам је десерт, али постоји могућност да је то погрешно размишљање. Нешто слатко за доручак је нови начин да будете сити цео дан, што смањује могућност превеликог грицкања касније у току дана.
Тешко је поверовати, али није немогуће.
"Сад имам проблем да се угојим..." Инди открила СВЕ о мршављењу - тајна њеног успеха НИЈЕ само операција
СВЕ ЈЕ БИЛО ПОПЛАВЉЕНО: Водитељка замало изгубила оно НАЈВРЕДНИЈЕ - покојни отац јој послао ЗНАК? (ФОТО)
НИСУ У ПИТАЊУ СЛАТКИШИ: Ево ШТА треба да једеш за БОЉЕ РАСПОЛОЖЕЊЕ!
Постоје одређени докази који наводе да нешто слатко за доручак може одложити глад добар део дана. По студији друштва за ендокринологију у Америци, доручак од 600 калорија и са високим нивоом угљених хидрата који укључује мали десерт или чоколаду може да побољша и процес мршављења.
Осмомесечно испитивање мерило је резултате две групе учесника: оних који су јели доручак са мало угљених хидрата и оних који су уместо тога јели оброк са високим садржајем угљених хидрата. Обе групе су у оброке укључивале слатки елемент сличан десерту. Они из групе са више калорија и са вишим садржајем угљених хидрата могли су да смршају и да не враћају килограме, за разлику од осталих учесника.
Постоје људи којима је уобичајена јутарња рутина устајање из кревета, облачење и испијање брзе кафе пре изласка из куће. Доручак им је углавном последњи на уму, посебно слатки доручак. Како је и ауторка текста једна од таквих људи, одлучила је да то промени и испланирала је слатки доручак ноћ пре. Одлучила се за нешто једноставно: палачинке, сируп и чоколаду. Припремила је смесу и остале састојке ноћ пре.
Иако у седам ујутру није била ентузијастична поводом идеје да треба да једе палачинке тако рано, направила је храну и решила да доручкује. Првих неколико залогаја било је преслатко за њен укус у то доба, али ускоро је и тај осећај нестао и завршила је оброк. Онда је узела кафу и изашла напоље.
Свакодневни радни дан ауторке састоји се углавном од доласка у канцеларију, сипања још мало кафе, и узимања бисквита, што је њена прва храна у дану. Касније углавном грицка нешто током радног дана, оквирно на сваких сат времена.
Овог пута, отишла је у канцеларију, сипала још кафе и села да ради. Тек око 12.35 часова је наступила блага глад. Ручала је печени кромпир и грашак и вратила се да ради. Изненађујуће, дан јој је прошао брзо и једва да је помислила на грицкање, осим када ју је неко од колега понудио. Осим тога, наводи да није имала потребу да једе док није дошла кући и направила вечеру.
Закључак
Наравно, могуће је да је било речи о плацебо ефекту: током трајања дана, ауторка је можда била свесна да је доручковала обимни, слатки оброк. Ипак, слатко за доручак имало је утицај на њене навике у исхрани. Наводи да више не осећа константну потребу за још хране. Уместо тога, држи се класичних оброка. Макар за ауторку текста, овај експеримент био је и више него успешан.
Да ли ће то бити нешто што ће радити регуларно? Како каже – врло радо, само уколико буде успела да устане на време сваког јутра.