ГЛАВНИ УЗРОЧНИК ИНФАРКТА: Није гојазност, није ни холестерол, ово је НАЈВЕЋИ ПРОБЛЕМ тврди кардиолог др Хаџи-Тановић
Ово је број 1 човеков непријатељ
Иако је најјачи мишић, неправилном исхраном, пушењем, недовољном физичком активношћу и стресом можемо га ослабити и изазвати бројне болести.
Алармантни подаци су да од кардиоваскуларних болести у Србији умрле преко 50 000 људи, старих између 30 и 70 година.
БИЛА ЈЕ У КАНЏАМА АЛКОХОЛИЗМА: Чувена певачица проговорила о НАЈГОРЕМ пороку - хтела да напусти музику!
Имате ХЛАДНЕ РУКЕ И НОГЕ? То је симптом да ваше тело доживљава СТРЕС, али то није све
Највећи непријатељ човека је стрес. Он је означен као главни фактор ризика за настанак срчаног инфаркта и шлога,од чега умре око 2/3 од свих обољелих изјавио је Проф Хаџи-Тановић на Конгресу интерниста Србије још 10 јуна 2012.
Од тада се, нажалост, ништа није проијменило на боље...
- Стрес изазива лучење адреналина, који изазива спазам-скупљање крвних судова, што пак може да доведе до срчаног инфаркта. Имао сам пацијента од 20 година живота, који је иако је био здрав, добио срчани инфаркт, када га је оставила дјевојка. Посљедица тако екстремног стреса, довела је до спазма- сужења једног крвног суда срца, настао је престанак циркулације у том дијелу срца, недостатак кисеоника и исхране срчаног мишича,што је проузроковало срчани инфаркт. На срећу све се добро завршило,без већих посљедица објашњава професор Хаџи-Тановић.
С друге стране весело расположење, посебно смех доводи до попуштања спазма, доводи до ширења крвних судова и представља најбољи анти-стрес програм.
Позитивно размишљање и вера да ће се проблем добро завршити такође добро делује на позитиван метаболизам и разградњу негативних, слободних радикала, који су одговрни за уништење ћелија. Уместо узимање великих доза анти-оксиданата, смех, добро расположење и позитивно расположење значајно продужују живот и спречавају настанак кардиоваскуларних акцидената у виду срчаног инфаркта и шлога, али и убрзавају оздрављење.
Стресогене професије као што су менаџери, новинари, хирурзи итд, краће живе, за разлику од уметника, слободних професија. Посебно дуго живе сликари.
Умерена свакодневна физичка активност, шетња од 45 мин, вожња бициклом, пливање и други рекреативни спортови, такође спадају у дуо анти-стрес програма, јер побољшавају метаболизам, убрзавају разградњу и елиминацију штетних материја, које су одговорне за настанак кардиоваскуларних оболења.
Музика се такође убраја у обавезан и саставни дио анти-стрес програма, јер доводи до попуштања спазма крвних судова и самим тим до боље исхране важних органа у организму човека. Постоје сетови одабране музике и специјалне музичке сеансе, које се препоручује менаџерима и људима изложеним појачаном стресу.
Добар виц, шала, весела позоришна представа која вас насмије добро утиче на амортизацију свакодневног стреса.
Шетња обалом реке, позитивна дружења уз добро расположење и смех су од непроцењиве вредности за здрав и дуг живот, а такође и добра превенција за многа оболења.
Правилна исхрана је такође саставни део добре превентиве. Воће са пуно витамина Ц, поврће и риба су најквалитетнији део исхране, јер садрже доста витамина, минерала и антиоксиданаса.
Љубав је незаобилазни део нашег квалитетног живота. Дуге интимне везе делују позитивно смирујуће, док честе нове везе делују стресогено .
Не пропустите ни један дан у вашем животу да макар један од горе поменутих анти-стрес програма не примените, а смех и добро расположење ништа не коштају, а доносе непроцењиву добит.