ГЛОБАЛНЕ ПАНДЕМИЈЕ: Колико су ШПАНСКА ГРОЗНИЦА и КОВИД 19 слични? Ево шта кажу доктори!
Ево колико ове пандемије имају сличности када се ради о симптомима и броју смртности.
Још од почетних дана пандемије ковида 19, правила су се поређења са ранијим пандемијама, најчешће са оном из 1918. године, познатијом под називом шпанска грозница или шпански грип.
Као и ковим 19, вирус из 1918. је био нов, што је значило да никада раније нису знали за њега. Такође као за ковид 19, нико није имао имунитет на њега и био је високо заразан, ширећи се капљичним, респираторним путем. Доносимо вам неколико детаља о шпанском грипу, укључујући и како га пореде са ковидом 19, да ли је искорењен и колико дуго су људи носили маске, како би се од њега заштитили.
ЈЕДНИМА ОМРАЖЕНЕ, ДРУГИМА ОМИЉЕНЕ: Повратак чувеног модела фармерица из 90-их
СПОЉА ХРСКАВО, УНУТРА ТАКО СОЧНО: Пита с јабукама, због које ће вам цела кућа мирисати на детињство!
Коса је РЕГЕНЕРИСАНА од КОРЕНА до ВРХА, без машћења темена! Направи маску од ДВА САСТОЈКА која ОПОРАВЉА!
Одакле је шпански грип дошао?
Упркос његовом имену, први забележени случајеви и смрти од шпанске грознице били су у Америци, Француској, Немачкој, али и у Великој Британији. Многе земље, пошто су већ много претрпеле због Првог Светског Рата, имале су цензурисане медије. Али, Шпанија је остала неутрална током рата, што је значило да су медији слободно извештавали о утицају вируса. То је довело до лажног утиска да је вирус потекао из Шпаније.
- Има много дебата о томе одакле је заиста потекла пандемија из 1918. године - каже епидемиолог Суприја Нарасимхан из Санта Клара Вели, медицинског центра из Калифорније.
- Преферирам да га не називам "шпанском грозницом" и повезујем географски са Шпанијом, јер се то може схватити као стигматизовање, као што не зовемо ковид 19, "Вухан" вирус.
Како се шпански грип преносио?
Вирус из 1918. (вирус грипа типа А, подтип Х1Н1) и нови корона вирус (САРС-ЦоВ-2) су различити вируси, каже експерт за инфективне болести Амеш Адаља.
Међутим, начин преноса је веома сличан. Оба се примарно шире респираторним путем (што укључује и капљице у ваздуху), наводи Чарлс Бејли, директор за инфективне болести у округу Оринџ, у Калифорнији.
- То значи да је близак контакт, лице у лице, круцијалан за ширење заразе.
Колико дуго је шпанска грозница трајала?
Пандемија је трајала две године, у три таласа. Први талас је почео у марту 1918., а други - када је био врхунац - дошао је на јесен. Тај други, разарајући талас је прошао до децембра 1918., али је долазио следећи. У јануару 1919., трећи талас је почео у Аустралији и ширио се ка Америци и Европи. До лета 1919., трећи талас је спласнуо.
Дакле, шта се догодило шпанском грипу? Иако вирус никада није у потпуности нестао, људи су развили колективни имунитет до 1920. године.
Колико дуго су људи носили маске током шпанске грознице?
Здравство је 1918. године наредило људима да носе маске, како би успорили ширење болести. У то време, биле су направљене од газе и они који су одбијали да носе, суочавали су се са казнама или чак затвором. Међутим, многи су се опирали, као што се то и данас догађа, у време пандемије корона вируса.
Који су били симптоми шпанске грознице?
Оба вируса и шпански и ковид 19, показују симптоме грипа, са температуром, боловима у мишићима, главобољом, респираторним сметњама, оно уобичајно. Доктор Бејли каже "Један симптом, који је јединствен за ковид 19, а не и за сезонски грип или шпанску грозницу, јесте губитак чула мириса и укуса.
Сличности симптома су један од разлога зашто доктори и научници инсистирају да се сви вакцинишу, каже Брус Полски, из болнице, са Лонг Ајленда.
Ко је био најпогођенији шпанском грозницом?
- Смртност је била висока код деце млађе од 5 година и старијих од 65 година. Али млади (између 20 и 40) су били у највећем ризику - каже др. Адаља.
- Смртност је такође била велика међу трудницама, онима слабије економске класе и имигрантима - додаје др. Нарасимхан. Смртност у различитим демографским групама је једна од главних разлика између шпанске грознице и ковида 19.
Шта је смртоносније: ковид 19 или шпански грип?
По глобалним подацима, 17 новембра 2020. године, смртност од ковида 19 је износила 1,332,470 људи ("Јохнс Хопкинс Цоронавирус Ресоурце Центер"). Немамо тачан број смртности за шпански грип, али процене су од 17 до 50 милиона људи широм света, а можда и више.
Зашто је шпански грип убио толико људи - зар није постојало лечење?
Медицинска нега у 1918. и 1919. је била примитивна у односу на данашње стандарде. "Имајте на уму, да је много смрти са грипом заправо било услед секундарне бактеријске инфекције, која се данас лечи антибиотицима, који су у потпуности били недоступни тих година", објашњава др Полски. "Додатно, респиратори и томе сличне методе које данас користимо, тада нису ни постојали.
Др. Нарасимхан истиче да тана није било вакцине или антитела. Такође, утицај Првог Светског Рата је много допринео ширењу вируса. Војне бараке су биле претрпане, са слабим одвањем, нарочито у зимским месецима. Кретање трупа током рата је олакшавало ширење заразе. Лоше економско стање, лоша вентилација... све то је повећавало ширење.
Такође, хигијена је била много лошија пре 100 година. "Али, занимљиво, савети које су добијали у то време су скоро идентични овима за ковид 19, ношење маски, држање дистанце од заражених, прање руку", додаје др. Нарасимхан.