ИСПЛАТИ ЛИ СЕ? Због порока нам се смањују године живота, ево и за колико!
Колико бисте ви желели да живите?
Сваки килограм вишка скраћује живот за два месеца. Свака кутија цигарета, коју просечно попушите дневно, коштаће вас, у просеку, седам година живота. У другом случају математика је мало незгодна, пошто у просек улазе сви они који су умирли од рака и разних других оболења.
Ове закључке представила је група научника са Универзитета у Единбургу, након спроведеног огромног истраживања ДНК узиорака 606.059 особа.
Углавном су анализиране особе рођене пре 1940. године. Научницима је посебно било занимљиво очекивано трајање живота код пушача, уживалаца алкохола, код оних који нису или јесу завршили школовање до одређеног степена и код гојазних особа.
Научнике је занимало да ли су те особе у свом ДНК носиле одређене мутације које су их чиниле пријемчивијим на одређени животни стил, а који им утиче на трајање живота.
Утврдили су мутацију гена који је укључен у контролисање имунолошког система, а која може да дода седам месеци живота. Открили су и мутацију која доводи до повишеног лошег колестерола, а која скраћује живот за осам месеци.
Ретка генска мутација АПОЕ, повезана са деменцијом, на крају доводи, како су утврдили, до просека од 11 месеци живота мање. Друга мутација, услед које је таквим особама пушење привлачније него другима, скраћује живот за пет месеци.
Научници су, овим истраживањем, открили и то да је 20 одсто свих варијација трајања живота, по одређеним типовима, наследно. Истовремено, они су до сада открили само један одсто мутација.