ИЗНЕНАДИЋЕТЕ СЕ! Које поврће је здравије кувано, а које сирово
Неке ствари није на одмет знати!
Колико ћете хранљивих састојака унети у организам зависи од начин на који спремате одређене намирнице. Многе од њих су здравије када их једете сирове, сматра аустралијски нутрициониста Ли Холмс.
Одређене намирнице кувањем губе хранљиве састојке, а опет неке кувањем ослобађају више одређених витамина.
ЗАТВОР НА ПУТОВАЊУ: Због чега га имате и шта да радите да га избегнете?
ПУН ВИТАМИНА И ДОБАР ЗА КОСТИ, АЛИ ОПАСАН ЗА НЕКЕ: Ево ко не сме да једе фета сир
ЖУТЕ БЕОЊАЧЕ, КОЛУТОВИ ОКО ОЧИЈУ: Ово су СИМПТОМИ обољења који се јасно виде на телу!
Цвекла
Цвекла је сјајно поврће. Богата је влакнима, витамином Ц, калијумом, манганом и комплексом витамина Б, односно фолатима - храњивим супстанцама које помажу у јачању имунолошког система, подизању енергије и борби против упала.
Салата од цвекле здравија ако је не кувате, јер висока температура смањује концентрацију фолата (Б витамина) за 25 одсто.
Фолати су, иначе, део комплекса Б витамина који су потребни за стварање црвених и белих крвних зрнаца у коштаној сржи, за претварања угљених хидрата у енергију и за стварања ДНК и РНК.
Броколи
Броколи кувани на пари могу бити укусни, али боље их је јести у сировом стању. Богати су витамином Ц, калцијумом, калијумом, беланчевинама и сулфорафаном, природним биљним једињењем које помаже у борби против ћелије рака и успорава старење.
Резултати студије објављене у часопису “Јоурнал оф Агрицултурал анд Food Chemistry” показали су да су особе које једу ову намирницу у сировом облику боље апсорбирали сулфорафан у поређењу са онима који су је јели кувану.
Малине, боровнице и купине
Бобичасто воће је сјајан извор антиоксиданата, попут антоцијана, елагинске киселине, витамина Б6, витамина Е и магнезијума. Ако их кувате, битно се смањује садржај витамина Ц.
Црвена паприка
Ако хоћете да искористе безброј здравствених користи црвених паприка, једите их у сировом стању.
Црвена паприка садржи један од највиших нивоа витамина Ц, а садржи и витамин Б6, витамин Е и магнезијум. Проблем са кувањем паприке је тај што се одмах смањује садржај витамина Ц.
Ако их више волите термички обрађене, одлучите се за кратко пржење или печење, јер тиме чувате више њихових витамина.
Бели лук
Садржи два кључна једињења: аминокиселину богату сумпором и ензим на бази протеина. Бели лук нема мирис све док га не изгњечите, или не насецкате. Он је снажан природни антибиотик, а има и антигљивична и антивирусна својства.
Кување убија алицин, који се налази једино у сировом белом луку, и проузрокује његово формирање у остала једињења који су мање значајна.
Бели лук садржи бакар, гвожђе, цинк, калцијум, манган, алуминијум, германијум и селен. Ниво селена у белом луку је виши него у другим намирницама.
Парадајз
Укусан је свеж, у салати, али је здравији куван. То је зато што садрже природно једињење - ликопен, који се налази у свом воћу и поврћу јарких боја.
Ликопен је антиоксиданс који може помоћи у заштити од неких хроничних болести, попут кардиоваскуларних болести. У случају парадајза, ликопен се лакше апсорбује када се парадајз изложи високој температури, односно када се кува.
Шпаргле
Шпаргле су богате витаминима А, Ц, Е, фолатима и калијумом, међутим нећете имати користи од њих ако их једете сирове. Кување овог поврћа омогућава разбијањем његових дебелих ћелијских зидова, па организам лакше црпи храњиве састојке.
Артичока
Артичоке имају низ здравствених бенефита, укључујући способност снижавања нивоа шећера у крви, побољшања пробаве, доприноси добром здрављу срца и здрављу јетре.
Решите се брзо сувишних килограма: Напитак од грејпа, меда и јабуковог сирћета
ШОК! Јаке мучнине у трудноћи за 50 одсто повећавају ризик од аутизма код беба
БРУХ, КИЛА ИЛИ ХЕРНИЈА: Ево који су СИМПТОМИ и како се ЛЕЧИ
Садржи витамине Б6, Ц, К, магнезијум, и врло снажне антиоксидансе. Ако их кувате свега 15 минута, то значајно повећава ниво природног једињења који помаже у борби против слободних радикала, чак до 15 пута, док се ниво антиоксиданата током кувања повећава и до осам пута. Пржење артичока није препоручљиво, јер уклања флавоноиде (такођер врста антиоксиданса).
Патлиџан
Кувањем се повећава ниво антоцијанина, фитонутријента који се налази у кожи. Патлиџан је богат витаминима, минералима, влакнима и антиоксидансима.
Шаргарепа
Шаргарепа је добар извор бета-каротена, влакана, витамина К1, калијума и антиоксиданата. Иако је укусна и сирова, кувањем се повећава садржај храњивих материја. Кувана шаргарепа садржи више бета-каротена, антиоксиданса који се у телу претвара у витамин А, што је добро за очи и имунолошки систем.