Кад затреба пробиотик: Како разликовати лек од дијететског суплемента?
Важно је знати!
У последњих десетак година, пробиотици су један од најчешћих разлога за одлазак у апотеку. Користимо их уз терапију антибиотицима, за дијареју, надутост, затвор, осећај нелагодности у стомаку или током путовања. У Србији постоји више од 190 производа који се продају као пробиотици, али највећи број њих у ствари представља додатке исхрани (дијететске суплементе), који су намењени да допуњују исхрану. Они немају обавезу, нити тврде да могу да реше здравствене проблеме, уз то не захтевају сложену документацију која доказује ефикасност производа.
За разлику од лекова, додаци исхрани морају да докажу само свој састав, на основу чега се производ и декларише. Овакав производ не мора да има лековита својства, нити „обавезу“ да лечи симптоме, док је произвођач одговоран за квалитет и безбедност производа и он сам бира колико често ради контролу својих производа. Захваљујући оваквој пракси, међу „пробиотицима“ се сада могу наћи и многи производи упитног квалитета, који не морају имати очекивани ефекат на здравље корисника.
Зашто је важно да је пробиотик регистрован као лек?
Важно је рећи да статус регистрованог лека, који се издаје без лекарског рецепта, гарантује квалитет производа и због тога да би производ добио статус лека неопходно је да испуњава три кључна услова: да има обимну регистрациону документацију којом може да се утврди његова делотворност, прописани ниво квалитета као и безбедносни профил. Свака произведена серија лека пре пуштања у продају подлеже контроли надлежних институција, што је у Србији Агенција за лекове и медицинска средства (АЛИМС). Ова контрола се ради са циљем да се од стране државних институција обезбеди максимални нови квалитета за лекове који унапређују здравље пацијената.
У овом тренутку у Србији постоји само један пробиотик који садржи пробиотске бактерије, а испуњава све ове строге услове и контроле и регистрован је као лек у српској Агенцији за лекове и медицинска средства (АЛИМС).
Један од кључних разлога зашто одабрати пробиотик који је лек је тај што се током рока трајања пробиотског производа број бактерија у његовом саставу може смањивати. У процесу регистрације лека мора бити документована стабилност лека до истека његовог рока трајања. То значи да пробиотски лек током целог рока трајања, па и на самом истеку, има најмање онај број бактерија који је наведен у саставу. Та врста стабилности не мора увек бити доказана за препарате који нису лекови, већ су додаци исхрани. Користећи их, ми у ствари не знамо да ли смо и колико пробиотских бактерија унели у организам, што је суштински разлог зашто пијемо пробиотик.
А шта је са пробиотицима који су додаци исхрани – ко њих контролише?
Додаци исхрани су у ствари храна. Пошто се на тржишту налазе у облику капсула, таблета, раствора, често се мисли да су то лекови, али они то нису. То су производи намењени искључиво да допуњују исхрану и самим тим не могу да имају лековита својства. Регулатива за суплементе и лекове је потуно различита. За додатке исхрани постоји обавезан упис у базу података Министарства здравља, и тај поступак је много мање сложен него када је у питању лек.
Шта је микробиота и чему нам служе пробиотици?
У нашем телу налази се од 10-100 трилиона микроба који чине заједницу под називом микробиота. Највећи део микробиоте налази се у гастроинтестиналном тракту (ГИТ), о и састоји се претежно од бактерија, али укључују је и други организми вируси, археје, гљивице. Микробиота у ГИТ-у се често третира као “заборављени орган”, с обзиром да функционише као самостални орган.
Микробиота помаже телу да свари храну, производи витамине и превентивно делује на имуни систем. Када је њен баланс нарушен, отвара се простор за развој здравствених проблема – нервозна црева, алергије, гојазност. Пробиотици, транзитни део микробиоте, су живи микроорганизми који помажу враћање баланса микробиоте. Чак ¾ имуно система налази се у цревима. Због тога, када црева добро функционишу уједно се јача имунитет, а тиме и отпорност на инфекције.
Када треба користити пробиотик?
Пробиотик који је лек се користи као превентивна и потпорна терапија код дијареје, гасова/надутости и осталих дигестивних поремећаја, који су узроковани:
- вирусним и бактеријским инфекцијама дигестивног тракта код одојчади, деце и одраслих (нпр. ротавирусне инфекције, путничка дијареја),
- терапијом антибиотицима широког спектра деловања и хемиотерапеутицима
- терапијом зрачењем абдоминалних и карличних органа.
Такође, сваке године у јесењем и зимском периоду велики број људи оболи од вирусних или бактеријских инфекција. Зато је изузетно важно у прелазним периодима бринути о потпори имуног система и црева. Због тога се препоручује коришћење пробиотика за превенцију и потпорну терапију код дијареје и осталих дигестивних поремећаја узрокованих вирусним и бактеријским инфекцијама.
Здравим цревима до здравог организма!