МАЛО СПАВАТЕ? Одмах се уозбиљите - због мањка сна лако можете развити ОВУ озбиљну болест!
Не играјте се здрављем!
Научници из Универзитетског медицинског центра у Чикагу објавили су да поремећај сна утиче на регулацију нивоа шећера у крви, повећавајући могућност настанка шећерне болести типа 2 (шећерна болест која се регулише пилулама).
Расхлађујете се ЛЕДЕНИМ напицима на великим врућинама? Правите ВЕЛИКУ грешку, ево и зашто
Више од 18 милиона Американаца и преко два милиона Канађана болује од шећерне болести типа 2, где је људски организам или постао отпоран на инсулин, или га пак не лучи у довољној количини да би регулисао ниво шећера у крви.
СПАВАТЕ МАЊЕ ОД ШЕСТ САТИ ДНЕВНО? Нисте ни слутили колико је то ОПАСНО
У експерименту на малом броју људи др Есра Тасали, асистент професора на интерној медицини, закључила је да поремећај сна у дубокој фази сна доводи до смањења могућности контроле шећера у крви.
Научници су испитивали девет волонтера, пет мушкараца и четири жене, старости од 21 до 30 година. Испитаници су били здрави и нормалне телесне тежине.
Нормалан сан био је подељен у неколико фаза, при чему је сан са спорим таласима сматран најдубљим. Када год су волонтери западали у дубок сан, били су изложени буци која им је реметила сан, али их није пробудила. После само три дана учешћа у овом експерименту, волонтери су имали чак за 25% мању способност да регулишу ниво шећера у крви.
Раније студије показале су да недостатак сна може довести до повишења шећера у крви, а ово је прва студија која је показала да и сам квалитет спавања може довести до истог ефекта.
Смањење времена дубоког сна настаје код особа које су старије од 40 година. Млађе особе проводе 80-100 минута током спавања у дубоком сну, а особе преко 60 година старости свега 20 минута.