СТАЛНО СТЕ НАДУТИ? Није само храна узрок, ова непријатност повезана је са ОВИМ СТАЊЕМ
Ево о чему се ради.
Надимање је једно од неугоднијих и непријатнијих стања које можете доживети. То је такође један од мање познатих симптома анксиозности. Иако није сва надутост узрокована анксиозношћу, има много случајева када анксиозност изазива надутост, а када надутост заправо може даље водити анксиозности.
Анксиозност не изазива све епизоде надутости. Надимање је често резултат проблема са варењем и може да утиче на било кога у било ком тренутку у зависности од тога шта једете, када једете и бројних других фактора. Када је ваша надутост праћена другим симптомима анксиозности, велика је вероватноћа да је за то крива анксиозност.
НАПРАВИЋЕ ВАМ ХАОС У ТЕЛУ: Ове намирнице никако немојте да узимате на ПРАЗАН СТОМАК!
ТАЊА СА ДЕЦОМ НА АЕРОДРОМУ НАПРАВИЛА ХАОС: Одвела их из Србије! Певачицу нису хтели да пусте у авион
Надимање је отицање или осећај ситости изазван ваздухом или гасом, обично у стомаку или грудима. То може довести до подригивања или гасова. Такође може изазвати болове у грудима, болове у стомаку и притисак, и још много тога.
Анксиозност на много начина изазива надутост. Надимање је заправо врло чест симптом анксиозности, посебно за оне са нападима анксиозности. Оно што је занимљиво је да многи различити аспекти анксиозности могу изазвати надутост:
- Хипервентилација
Главни разлог због којег анксиозност доводи до надутости је хипервентилација. Хипервентилација је када унесете више ваздуха него што вам је потребно. Она изазива неколико додатних симптома анксиозности, али и пре и после хипервентилације није неуобичајено осећати притисак у стомаку и вероватно доживети подригивање.
- Начин дисања
Слично, чак и без хипервентилације, можда ћете открити да током напада анксиозности почињете превише да дишете и самим тиме прогутате више кисеоника него што је потребно, посебно ако сте склони гутању током ових напада. Познато је да гутање кисеоника надува ваш стомак и може довести до значајног подригивања и напетости у стомаку.
- Осетљива пробава и цревни тракт
Такође је могуће да анксиозност утиче на варење. Анксиозност искључује део мозга који се бави варењем хране. Сам стрес врши велики притисак на ваш стомак и трбушну дупљу, и тиме нарушава равнотежу хормона и неуротрансмитера. То може створити окружење у којем се храна, која се нормално може пробавити, на крају лоше свари, што доводи до стварања гасова и надутости.
Ово су неки од најчешћих начина на које анксиозност изазива надутост, и разлог што толико људи који живе са анксиозношћу сваки дан пате од тешких симптома надутости.
Како да зауставите надутост, подригивање и гасове узроковане анксиозношћу:
- Када ваздух уђе у ваш систем, најбољи начин да га избаците је да покушате да подригнете или ослободите надутост. Задржавање ваздуха једноставно ће довести до даљег бола, а тај бол ће вероватно допринети даљој анксиозности и нелагодности. Већина гасова узрокованих хипервентилацијом нема мирис, па би неугодност требало да буде мање озбиљна, али гас узрокован пробавним сметњама може бити јако непријатан, па је проналажење купатила у вашем најбољем интересу.
- Постоје биљни чајеви који могу смањити осећај надутости, као што је чај од менте, нарочито ако су гасови узроковани лошим варењем. Олакшање је, међутим, само привремено и можда неће утицати на оне код којих се дешава надутост због гутања ваздуха.
- Ако мислите да се надутост јавља као резултат хипервентилације, такође ћете морати да се уверите да не настављате да хипервентилирате. Током хипервентилације, тело има тенденцију да жели да удише више ваздуха, брже. Борите се против овог осећаја и покушајте да успорите дисање, одупирући се жељи да много зевате или брзо дишете.