НАМИРНИЦА КОЈА ЧУВА ОД НАЈТЕЖИХ БОЛЕСТИ: Једите је и заборавите на притисак и шећер
Права ризница свих есенцијалних материја кључних за здравље
Ако волите да читате о исхрани, мршављењу, здравој храни и дијабетесу, вероватно сте приметили да се врло често међу намирницама спомиње слатки кромпир - батат, који се препоручује код свих проблема са исхраном, укључујући и поремећаје који доводе до дијабетеса и инсулинске резистенције.
Свака жена мора да зна: Ево шта би требало ОБАВЕЗНО да урадите уколико вам дођу ненајављени гости!
У ЈЕКУ РАТА РАЗВОДИ СЕ КЛИЧКО: Са певачицом је имао БРАК НА ДАЉИНУ, а деца су морала да се придржавају строгих правила
ОВА ВОДА ЈЕ НАЈМОЋНИЈИ БОРАЦ ПРОТИВ БОЛЕСТИ: Пијте овај напитак 7 дана и гледајте како ће се тело препородити (РЕЦЕПТ)
Али, овога пута смо решили да откријемо због чега је ова намирница тако корисна и здрава, и зашто треба да постане део ваше исхране, piše Kodren.com.
Иако га код нас преводе као слатки кромпир, вероватно због његовог изгледа сличног кромпиру, он са тим поврћем нема никаквих додирних тачака осим физичке сличности
Када се расече, међутим, више личи на шаргарепу, јер је наранџасте боје, а и сама биљка је издуженог облика налик дебљој шаргарепи. Укус не личи ни на једну од ове две намирнице, па је и назив можда превише олако дат.
У сваком случају, слатки кромпир или батат последњих година постаје део и наше трпезе, након што је прошао дуг пут од јужне и централне Америке, одакле води порекло, преко Новог Зеланда, Кине и Јапана, па све до Индије и Уганде, где такође постоје подврсте ове биљке.
Насупрот тешком и скробном класичном кромпиру, слатки кромпир никако није тежак за исхрану, не изазива гасове нити проблеме у стомаку, нити ствара осећај надутости и није узрок гојазности. Напротив, он се све више препоручује у склопу дијета и посебних режимских планова справљених ради мршављења.
Не плашите се речи "слатки" у његовом називу - његови шећери дуго се растварају у крвотоку не стварајући проблеме са пробавом и не изазивајући повећање шећера у крви.
Витамини у батату
Од забележених витамина којих има у највећој мери треба споменути витамине Б комплекса и то нарочито Б6. Као најпознатији витамин који утиче на здравље срца и крвних судова, због свог утицаја на ниво хомоцистеина, батат постаје део јеловника који се препоручује срчаним болесницима али свакако и као превентива.
Забележена је и висока концентрација витамина Ц, кога се препоручује ради општег здравља, јачања имунитета, еластичности коже, костију и мишића и као сјајни антиоксиданс. Треба споменути и витамин Д, већ добро познат као главни помагач у стварању мелатонина, јачању костију и спречавању настанка рака.
Истраживања тврде да се у овом кромпиру налази чак 400% укупне дневне потребе за витамином А, а у извесним количинама присутан је и витамин Е, као снажан оксиданс.
Минерали у батату
Као и код витамина, дугачак је списак минерала који су садржани у овом поврћу. Међу првима је свакако калијум, јер га има највише а знамо да доприноси и очувању имунитета, јачању организма, костију, мишића и крвних судова, а забележен је и као моћан антиоксиданс. Ако се томе дода и магнезијум, веома снажан у борби против старења и нервозе, који изазивају слабљење организма, онда је јасно да често конзумирање ове намирнице потпомаже у спречавању настанка најтежих болести, међу којима је и рак.
Употреба батата препоручљива је управо код најтежих болести, било као превенција, било као лек. Треба нагласити да је као део јеловника источњачких народа забележио висок степен јачања имунитета и заштите од болести.
Нека од обољења код којих батат има дејство су: срчана обољења и инфаркт, болести крвних судова, висок крвни притисак, дијабетес, рак, упале и честе инфекције, па чак и неплодност, јер због витамина А делује на стварање јајних ћелија и успешно зачеће.
Висок ниво витамина А свакако је добар за побољшање вида, док је велика количина влакана присутна у његовом језгру одлична за очување пробаве и здравља црева.
Једна од великих предности батата је његова лака припрема, омогућена његовим универзалним укусом и великој количини влакана. Батат се може буквално спремити на све могуће начине које знате, почев од класичног спремања као што се спрема кромпир, а то је пржење, печење и кување, батат се може спремити на грилу или барити са додатком сосова од поврћа или рибе.
Будући да нема толико скроба као класичан кромпир, погодан је у комбинацији са црвеним месом јер не отежава варење, а и вегани га могу конзумирати само са бареним поврћем на лаганој ватри.
Користите га и за мусаке, као прилог уз месо или спремљеног самог, уз разноврсне салате. Његов специфичан сладак укус неће вас оставити равнодушним.