НЕ ЗАНЕМАРУЈТЕ БОЛ У ЖЕЛУЦУ! Ево КАДА морате хитно да РЕАГУЈЕТЕ: Ови симптоми су веома ОПАСНИ!
Важно знати!
Сазнајте и када је време да потражите помоћ стручњака.
Пијете кафу одмах након буђења? Ево шта то ради вашем организму!
ДУГО СЕДИТЕ НА РАДНОМ МЕСТУ? Имамо решење: Ове НАМИРНИЦЕ су најбоље за вас уколико држите ДИЈЕТУ!
Једна од најчешћих здравствених тегоба је бол у желуцу. Разлога зашто до њега долази има много, а болести желуца убрајају се у болести модерног и стресног живота.
Ових 5 чињеница о болу у желуцу морате да знате:
1. Боли и због стреса
Безброј је фактора који могу да доведу до болова у желуцу, а међу њима је и стрес којем смо све више изложени, затим конзумација алкохола и неадекватна исхрана. Избегавајте храну богату мастима, зачињену и прерађену храну, као и конзервансе који доприносе проблемима са овим органом.
2. Гастритис је најчешћи
Једна од најчешћих болести модерног друштва је засигурно гастритис. Један од симптома гастритиса је бол у горњем делу стомака, подригивање или штуцање. Гастритис често узрокују бактеријске инфекције међу којима је најпознатија хеликобактерија.
3. Надражени желудац
Е ДА СМО ОВО ЗНАЛИ РАНИЈЕ: Само комадић овога ДОДАЈТЕ у чај и ЕВО шта ће се десити!
СВИМА ПРИЈА! Мајчина душица, ЧУДОТВОРНИ лек за све: Ево ЗАШТО треба да је пијете чешће!
До дијагнозе "надраженог желуца" најчешће се долази због мучнине, осећаја пуноће, надутости у цревима, горушице, до болова у желуцу па све до задаха из уста. Дијагнозу надраженог желуца лекар ће поставити након детаљних прегледа и анализа које ипак на крају не могу да открију главни узрок овог стања.
4. Диспепсија
Диспепсија је заједнички назив за потешкоће које су локализоване у горњем делу пробавног система и јављају се током конзумирања хране. Најчешће се јавља у средњим годинама (просечна старост за диспепсију је 55 година) и погађа подједнако оба пола, с нешто већом учесталошћу код мушкараца. Симптоми су бол, осећај нелагоде, тежине и мучнине у желуцу.
Саветује се престанак пушења, смањење прекомерне телесне масе и дневног уноса хране с нагласком на конзумацију немасне и не сувише зачињене хране и расподелу дневног уноса у више мањих оброка. Препоручљиво је користити маслиново уље као извор масноће и редовно конзумирање ферментисаних млечних производа (јогурт, кефир).
ПРЕДУГО СЕДИТЕ: Листа намирница које МОЖЕТЕ конзумирати без гриже савести, чак и ако се не КРЕЋЕТЕ!
ИМАМО ДОБРЕ ВЕСТИ: Ове намирнице можете да једете и касно у ноћ!
5. Када треба потражити помоћ стручњака?
Знак за узбуну свакако је јак бол у желуцу која се шири у трбушну дупљу уз надутост, мучнину и повраћање, изостанак столице или присуство крви у столици. У наведеним ситуацијама хитна медицинску помоћ је неодложна.