НЕМАТЕ ПРИЈАТЕЉЕ, СВИ ВАМ ПОДМЕЋУ: Уколико се често ОСЕЋАТЕ овако, МОГУЋЕ је да имате овај ПОРЕМЕЋАЈ
Нисте ни свесни!
Поремећај личности дефинише се као карактеристичан и трајан образац понашања, мишљења и осећања који прилично одудара од оног што је уобичајено. Овакве девијације се обично јављају у сфери воље, нагона и емоција.
Дакле, поремећај личности не представља болест, већ једно стање, хроничну маладаптацију, хроничну неприлагођеност свакодневним условима живота, неприлагођеност у интерперсоналним односима, као и постојање дисфункционалних ставова и понашања.
БАНАНА - Шта њен свакодневни унос РАДИ вашем организму?
Шта је параноидни поремећај личности?
Један од најранијих описа параноидног поремећаја личности дао је француски психијатар Магнан, притом описујући "крхку личност" коју карактерише прекомерно и понављано размишљање о одређеним стварима, претерану осетљивост, сумничавост. Сличан овом опису је Крепелинов опис који каже да се ради о особама које су увек спремне да пронађу неку критику на њихов рачун, које су осетљиве, раздражљиве и које живе "у сукобу са остатком света".
Не можете да замислите дан без шољице кафе? Уз ОВИХ пет напитака заборавићете и да је постојала!
Касније, 1921. године, он је преименовао назив у параноидна личност и описао ове особе као неповерљиве, које често осећају да се неправедно поступа према њима, да су мета угњетавања, оговарања или подсмеха.
Временом су дати опширнији описи овог поремећаја. Па тако данас, ДСМ-ИВ (Диагностиц анд Статистицал Мануал оф Ментал Дисордерс, 4th едитион) даје следеће критеријуме за утврђивање постојања параноидног поремећаја личности.
Ове особе:
- Претпостављају да ће их друге особе искористити, преварити или повредити без утемељених доказа;
- Заокупљени су неоправданим сумњама у лојалност својих пријатеља;
- Одбијају да се повере некоме, због страха да ће оно што кажу бити злоупотребљено против њих;
- У добронамерним примедбама траже понижавајућа и претећа скривена значења;
- Примећују нападе на своју личност и углед које други људи не примећују и обично тада реагују непријатељски;
- Често сумњају у верност брачног или емотивног партнера.
О, НЕ - ПРЕСТАНИТЕ ДА УБИЈАТЕ СЕБЕ Омиљена намирница коју једете сваки дан разара вашу јетру
Данас се процењује да, у општој популацији, постоји 0.5% – 2.5% особа које имају параноидни поремећај личности. Такође, овај поремећај личности чесће се јавља код мушкараца, као и код особа у чијим породицама постоји члан који болује од шизофреније или психотичног суманутог поремећаја.
Како настаје параноидни поремећај личности?
Када је реч о самом узроку настанка, разни аутори дају различита објашњења. Међутим, велико је слагање аутора када је у питању биопсихосоцијални модел. Под овим се подразумева да се узрок мора потражити у целокупној животној историји особе.
Наиме, узрок се највероватније може приписати сплету биолошких, генетских фактора, затим социјалних (начин на који је особа у раном детињству успостављала своје прве релације са родитељима као и са другом децом) и психолошких (темперамент који обликован средином у којој је особа одрастала, као и научени копинг механизми). Одавде можемо закључити да није довољан један фактор за настанак поремећаја, већ комплексно, испреплетано деловање свих наведених фактора.
РЕЦЕПТИ ЗА ДУГОВЕЧНОСТ: 4 једноставна правила руске биохемичарке за ЗДРАВ ЖИВОТ
Како се манифестује параноидни поремећај личности?
Особе са овим поремећајем имају дугогодишњи образац неповерења и сумњичавости. Дакле, ове особе ће скоро увек веровати да су мотиви других сумњиви или злонамерни. Они претпостављују да ће их други људи искористити, учинити какву штету, повредити их, иако не постоје докази који би поткрепили њихова очекивања. И поред тога што је донекле нормално да свако од нас има одређен степен опрезности када су у питању одређене интерперсоналне релације, особе које имају параноидни поремећај личности опрезне су и сумњичаве у свим интерперсоналним релацијама, што значи да опрезност и неповерљивост прожимају сваки професионални или лични однос који имају.
Можда ружно изгледа, али ће вас укус РАСПАМЕТИТИ: Детокс воћни смути треба да пијете барем 1 месечно (РЕЦЕПТ)
Блиске везе које особе остварују можда јесу поље где имају највише проблема. Њихова прекомерна сумњичавост и непријатељство обично се манифестују кроз честе конфликте, приговарања или кроз тиху резервисаност и повученост. Управо њихова преосетљивост за потенцијалне претње чини их таквим да могу изгледати хладно и резервисано. Иако понекад могу изгледати објективно, рационално и хладно, неемотивно, ипак ће у њиховом понашању и комуникацији са другим особама више доминирати саркастичност, тврдоглавност или чак хостилност.
Њихова борбена и сумњичава природа може изазвати негативан одговор код других, што ће само даље учврстити њихова почетна веровања, да су други људи неправедни и да представљају претњу. Из неповерљивости јавља се и потреба за контролисањем околине, као и људи у њој, те се тако често постављају категорично, критични су, нису у стању да сарађују, а сами имају тешкоћа са прихватањем критика. Поред тога, ове особе имају јак осећај аутономије, као и велику потребу да буду независне.
Стисни, усправи се: 6 грешака које НЕ СМЕТЕ правити приликом чучњева! (ВИДЕО)
Лечење параноидног поремећаја личности
Због саме природе њихове личности, неповерљивости и опрезности, ове особе ретко траже помоћ. Оне не препознају своју дисфункционалност, те да им, као таквима, није потребна терапијска подршка. Међутим, у ретким случајевима када се јаве за помоћ, комплексно деловање психотерапије и фармакотерапије може дати задовољавајуће резултате.