Посебно ОПАСНА за ТРУДНИЦЕ - Повучена КОБАСИЦА из продаје због присуства БАКТЕРИЈЕ, изазива дијареју и повишену температуру
Заражавање листеријом, може да се испољи и након 90 дана од конзумирања контаминиране хране, а трудницама се поготово саветује да избегавају меке сиреве и месне деликатесне производе.
Бактерија која је пронађена у кобасицама, које су данас хитно повучене са хрватског тржишта, изазива код људи цревну инфекцију - листериозу, која може да скрива симптоме и до чак 90 дана. Тежи облик ове болести може да доведе до парализе мишића.
Реч је о бактерији Листериа monocytogenes, која припада роду Листерија (Листериа), а која изазива листериозу код људи након конзумирања хране контаминиране овом бактеријом.
Заражавање листеријом, може да се испољи и након 90 дана од конзумирања контаминиране хране, а трудницама се поготово саветује да избегавају меке сиреве и месне деликатесне производе.
Бактерија листерија може да расте на температурама испод нула степени, па до плус 45, тако да опстаје и размножава се на уобичајеним температурама у фрижидеру, што је чини посебно опасном.
У Градском заводу за јавно здравље Београд кажу да је ова бактерија широко распрострањена у природи, може се наћи у земљишту, води и дигестивном тракту животиња.
- Поврће може бити контаминирано преко земљишта. Храна се може контаминирати током процеса припреме, тако да се бактерија може умножити до нивоа који може изазвати обољење током дистрибуције или складиштења хране - кажу у овој институцији.
Постоје два клиничка облика листериозе:
- неинвазивни
- инвазивни
Неинвазивна листериоза
Неинвазивна листериоза је блага форма болести. Инкубација је кратка, и траје свега неколико дана.
Симптоми укључују:
- дијареју
- повишену температуру
- главобољу
- болове у мишићима
- Инвазивна листериоза
Инвазивна листериоза је озбиљније обољење које се углавном јавља код високо ризичних група популације:
- трудница
- онколошких болесника
- пацијената који имају АИДС
- пацијената са трансплантацијом органа
- других особа са ослабљеним имунитетом
- старих особа
- одојчади
- Симптоми ове форме болести укључују повишену температуру, главобољу, укочен врат, повраћање, губитак равнотеже, а код тежих случајева могу се појавити поремећај свести, конвулзије и парализе различитих мишића. Просечна инкубација је од 1 до 2 недеље, али може бити у опсегу од неколико дана до 90 дана - кажу за "Блиц здравље" у Градском заводу за јавно здравље.
Постављање дијагнозе и лечење
Дијагноза листериозе се поставља на основу клиничке слике и детекције бактерије у крви, цереброспиналној течности односно ликвору, меконијама новорођенчета, као и из фецеса, повраћаног садржаја, хране или сточне хране.
Листериоза се лечи антибиотицима, и веома је важно рано дијагностиковати обољење и започети са терапијом.
Како у Заводу кажу најбољи начин превенције листериозе јесте спречавање могућности контаминације хране током производње и обраде.
- Важна је термичка обрада хране животињског порекла, пастеризација млека и млечних производа, прање поврћа пре јела. Добра термичка обрада, кување и печење уништава бактерије. Храна која није охлађена на температури фрижидера, као и она која се преспоро хладила, изложена је повећаном ризику од умножавања бактерије.
- Присуство ове бактерије у било ком броју је значајно за јавно здравље, јер постоји могућност за њен раст и размножавање током складиштења, а у високоризичну храну која се чува у фрижидеру спадају меки сир, сир од некуваног млека, паштета, димљена риба, нарезано месо, нарезани сухомеснати производи - наводе у Градском заводу за јавно здравље и трудницама саветују да избегавају конзумирања меких сирева и месних деликатесних производа.
Србија Данас/ Блиц здравље/ Милица Марковић/ пренела: Д.М.