ПРАВИЛНО ЗАМРЗАВАЊЕ ПОВРЋА - Овако ћете исправно одложити залихе за зиму, задржаће СВЕЖИНУ И арому
Врећице морају бити средње величине и најбоље је да не мешате врсте поврћа, осим ако нису предвиђене за припрему једног јела.
Замрзавање се сматра најприкладнијим начином да се "продужи живот" свежим сезонским плодовима, јер се на ниским температурама ефикасно успорава природни процес кварења хране.
Воће и поврће садрже много воде па су осетљиви на замрзавање, али ако се придржавате одређених правила, у намирницама можете сачувати више хранљивих материја него било којом другом методом конзервирања, пише Ивана Водогажец.
• Препоручује се замрзавање, односно чување на -18 °Ц, јер се на тој температури онемогућавају активност и размножавање микроорганизама, а намирнице задржавају хранљиве материје, боју и укус.
• На -18 °Ц у замрзивачу поврће у просеку може да се чува 8–12 месеци, а воће 6‒10 месеци.
• Бирајте што квалитетније и свежије воће и поврће које долази директно из баште или воћњака. Пре замрзавања добро га оперите, очистите и уклоните сва оштећења.
• Пре стављања у замрзивач намирнице већ треба да буду охлађене, а након одмрзавања употребите их што пре.
• Најпрактичније је намирнице паковати у пластичне врећице и посуде са поклопцем.
• Нека у паковању остане што је мање могуће ваздуха – истисните га из врећица, јер ћете тако спречити губитак укуса и исушивање намирница.
• На паковањима означите врсту производа и датум замрзавања како бисте се лакше сналазили и пазили на трајност намирница.
• Замрзнуто воће и поврће не треба одлеђивати него се може одмах припремати, па је најпрактичније паковати га у мањим, једнократним количинама, довољним за један оброк.
Како замрзнути поврће и зачинско биље:
Готово све врсте поврћа које могу да се замрзну најбоље је пре тога бланширати како би се што више очувао квалитет. Ако поврће накратко прокувате у кипућој води или на пари, знатно се смањује количина микроорганизама и деловање ензима који узрокују промену текстуре, боје и укуса.
Бланширање се препоруцује за коренасто поврће (нпр. шаргарепа, цвекла), грашак, махуарке, карфиол, броколи, спанаћ, блитва, кељ, тиквица, бундева, паприка, кукуруз, патлиџан...
Тврдо поврће (нпр. шаргарепа, целер, першун) бланшира се око 4 минута, а мекше (нпр. махунарке, бундева, тиквица) од 1 до 3 минута.
Након бланширања, поврће треба брзо охладити, најбоље под млазом воде, или га убацити у лонац са хладном водом. Након тога га оцедите и осушите, а потом запакујте.
Кад одмрзнете поврће, не заборавите да је вец бланширано, па га не треба дуго кувати.
За замрзавање није погодно поврце са врло високим уделом воде зелена салата, радич, ротквица, краставац, парадајз (боље решење је скувати сок од парадајза и замрзнути га у пластичним бочицама, за припрему чорбица и сосова).
Не препоручује се замрзавање кромпира, а ни печурака.
Свеже зачинско биље (нпр. першун, целер, босиљак) може да се замрзне. Очистите га, оперите, оцедите, исецкајте и ставите у кесе за замрзавање.