Предности и мане конзумирања кивија: Откријте да ли кожа кивија треба да се једе?
Шта мислите?
Киви је пун хранљивих састојака и витамина, а осим слатког, зеленкастог меса, јестиве су и црне коштице, али и смеђа кора коју многи гуле пре конзумирања.
Ма колико да се утоплите, увек осећате хладноћу у ногама? Ово су могући разлози!
ЈЕДИТЕ БЕЗ ГРИЖЕ САВЕСТИ: Пилећа кожица помаже у снижавању крвног притиска и лошег холестрола
ЧАРОБНА СУПА: Решава проблем са варењем, чисти организам, уклања масне наслаге
Киви је воће пореклом из Кине, које се прво проширило на Нови Зеланд, пре него што је дошло до Европе и Америке. Данас Калифорнија производи 98% кивија, а врхунац сезоне бербе је у јесен, од октобра.
Подаци о енергетским вредностима
Прво и основно – ево шта можете очекивати у једном кивију, средње величине, који има око 150 грама, према бази података о храни америчког министарства пољопривреде:
калорије: 42
протеин: 0,8 г
угљени хидрати: 10 г
масноћа: 0,4 г
шећер: 6 г
влакна: 2,1 г
натријум: 2 мг
Здравствене предности
Киви је одличан извор витамина Ц који доказано јача имуни систем, бори се против последица стреса и старења и помаже у зацељивању рана. У једном кивију можете пронаћи 53 мг витамина Ц, што је више него што можете пронаћи у једној поморанџи. У једном истраживању које је спроведено над старијом популацијом, резултати су показали како конзумација кивија може помоћи да се скрати трајање и интензитет респираторних инфекција. Киви је такође добар извор калијума и садржи га више него што имају банане. Калијум је важан минерал за одржавање равнотеже течности и електролита, а неке студије су показале да људи који имају висок унос калијума имају нижи крвни притисак. Неки од знакова да имаш мањак калијума су – грчеви у мишићима, умор и исцрпљеност, висок притисак, вртоглавице, осећај надутости и затвор као и осећај жеђи и сува кожа, док је високи уноси калијума повезан са смањеним ризиком од можданог удара, очувањем минералне густине костију и смањеним стварањем бубрежних каменаца.
Киви је и добар извор влакана који могу помоћи лакшем раду црева и смањењу холестерола. Студије су показале да људи који воде рачуна да им исхрана буде богата влакнима имају здравију телесну тежину и смањени ризик од развоја кардиоваскуларних болести. Осим већ споменутих, киви такође садржи и велику количину фолата и цинка. Садржи и фитонутријенте, попут лутеина, који је важан за здравље очију. Такође, садржи и витамин К.
Може ли се јести кожа кивија?
Иако много људи воли да једе киви, и даље се воде препирке око тога да ли је његова смеђа кожа јестива или не. Кожа кивија, као и месо, садржи високу концентрацију хранљивих материја, посебно влакана и витамина Е. Кожа кивија садржи и много антиоксиданса. Уствари, више их има у самој кожи, него што их има у месу воћа. Људи често одбацују кожу приликом конзумирања кивија из једноставног разлога – неугодног је укуса и текстуре, али она је јестива. Длакава површина с коже кивија лако се може уклонити лаганим трљањем убрусом или крпом или лаганим стругањем кашиком преко коже. Ако планирате да пробате кожу кивија изаберите мање воће. Мањи плодови имају нежнију кожу од већих плодова. Такође, ако имате прилику, купите органско узгајани киви.
Потенцијални ризик конзумације
Једење кивија сматра се сигурним за већину људи. Изузетак су они који су на њега алергични. Знакови алергије на киви укључују сврабеж у грлу, натечен језик, отежано гутање, повраћање и осип. Ризик за алергију на киви повећава се ако сте алергични и на лешник, авокадо, пшеницу, смокве или семенке мака. У ретким случајевима киви може и успорити згрушавање крви, повећавајући тако крварење. Узевши то у обзир, ако имате неки поремећај крварења или се спремате на операцију, избегавајте да једете киви. Дозирање кивија зависи о чињеницама попут годишта, здравственог стања и онога што покушавате лечити. Једите један до три кивија дневно и то је довољно да већина људи добије додатан унос хранљивих материја у свом телу.
Како додати киви у своју исхрану
Много је начина како да киви унесете у своју прехрану и тиме повећате унос хранљивих састојака. Најбољи је, односно најздравији, наравно, када се једе сиров. На собној температури можете га држати неколико дана, а у фрижидеру до три недеље.
У наставку можете прочитати неколико предлога како да једете киви:
- Огулите киви и поједите га самостално. Можете га само и пререзати на пола, а затим кашиком издубити из коре.
- Направите смути од кивија. Ако желите додатну воћну енергију помешајте – киви, ананас, манго и јагоде, а уколико желите зелени смути користите – киви, спанаћ, јабуку и крушку.
- Киви, уз остало воће, насецкајте на коцкице и направите сочну воћну салату. Можете је прелити и медом па је тако додатно засладити. Направите салату – као подлогу поставите спанаћ, затим додајте орах, суве бруснице, комадиће јабуке, фета сир и “поспите” кивијем нарезаним на коцкице. Прелијте вињегретом.
МУЧИ вас НАДИМАЊЕ стомака након оброка? Ове намирнице ОБАВЕЗНО уврстите у свој јеловник!
ОВА БИЉКА ЈЕ ЛЕК ЗА МОЗАК: Ево у чему све помаже и како да је користите
ХАОТИЧНО СТАЊЕ: Сваки шести ученик има овај проблем, а све због НАЧИНА ЖИВОТА
Пијете превише КАФЕ? Ево који здравствени проблеми вас могу задесити
Чудесне користи свеже мирођије: Помаже у менопаузи, избацује токсине, бори против канцера!