СВАКЕ ГОДИНЕ ИСТА ПРИЧА: Жене масовно заборављају на ОВО, а може да им упропасти ЦЕЛО ЛЕТО!
Обратите пажњу.
- Вагиналне инфекције чешће су лети јер гљивицама, бактеријама и вирусима погодује влажна и топла околина којој смо лети изложени, а тад је, осим тога, и чешће ризично сексуално понашање - наводи гинеколог др. Дарио Мајнарић.
ШОКАНТНО ОТКРИЋЕ: После овога ћете добро размислити пре него што поједете порцију помфрита
Из истих су разлога у овом делу године чешће и уриноинфекције. Њима погодују и појачано знојење, те дехидратација организма.
- Ови фактори доводе до концентрације мокраће и последичног концентрисања бактерија у уринотракту, тј. мокраћном каналу. Такође, треба напоменути да је и сексуални однос један од узрока уринарних инфекција код жена - упозорава гинеколог.
ОВА БОЛЕСТ НАПАДА СВЕ: Преко два милиона ОБОЛЕЛИХ, ако имате следеће симптоме одмах посетите лекара
Опрез код секса
У летним периодима повећан је ризик првенствено од гљивичних инфекција, и то кандиде, која код жена узрокује болест кандидијазу, која се тешко лечи и често враћа. Ако већ имате кандидијазу, или сте је недавно имали, нарочито припазите приликом уласка у море или базен и мењајте доње рубље чешће него иначе.
- Од бактерија, ту су такозване бактеријске вагинозе, инфекције уреаплазмом, микоплазмом и хламидијом. Не смемо заборавити ни вирусне инфекције, као што је инфекција хуманим папилома вирусом (ХПВ), која је најчешћа сексуална инфекција. Симптоми гинеколошке инфекције су црвенило, сврбеж, иритација, појачан секрет из вагине, често с променом конзистенције, мириса и боје која може постати жута, сива, па и зелена - објашњава др. Мајнарић.
Осим физиолошких фактора, неадекватно доње рубље такође може повећати ризик од вагиналних инфекција лети.
- Уско доње рубље и одећа, иако добро и модерно изгледа у летном периоду, омета нормалну циркулацију ваздуха уз кожу, те тако долази до појачаног знојења и загревања коже, али и до трења и иритације коже, која је онда подложнија инфекцијама - каже др. Мајнарић.
Како бисте се заштитили и умањили ризике ових инфекција, најважније је следити поступке за одржавање интимне хигијене и спречавања упала мокраћног система. Гинеколог стога препоручује ношење удобног памучног доњег веша и избегавање преуске синтетичке одеће.
Људима који се појачано зноје саветује се што чешћа промена доњег веша и пресвлачење у суви купаћи костим, одмах након купања. Не препоручује се испирање вагине, јер ће се тако пореметити природна вагинална флора с лактобацилима која одржава ниски, заштитни пХ вагине.
НЕ ВОЛИТЕ ДА ПИЈЕТЕ ОБИЧНУ ВОДУ? Ови напици подједнако ОСВЕЖАВАЈУ, а уз то су и здрави!
Како се правилно заштитити?
- У вагину се могу стављати посебне пробиотичке капсуле, а спољашња хигијена може се спроводити препаратима за интимну хигијену који садрже млечну киселину с прилагођеним пХ. Љти је обавезна чешћа промена хигијенских уложака и тампона, те се не препоручује употреба хигијенских уложака са разним мирисима и адитивима - саветује гинеколог Мајнарић.
У летним месецима је изразито важна правилна надокнада течности. Осим што је течност важна за цело тело, јако је важан фактор у спречавању инфекција мокраћног сиситема јер спречава превисоку концентрацију мокраће, те омогућује брже избацивање бактерија и вируса из организма.
Пазите кад идете у море
Избегавајте дуготрајне купке врућом водом, депилирање или сличне активности које могу утицати на осетљивост коже непосредно пре одласка у море, реку или базен. Површина коже тад је склонија иритацији и инфекцији те су ризици већи, саветује др. Мајнарић.
ЊИХ ЈЕ НАЈТЕЖЕ ЗАТЕГНУТИ: Савладајте основне ЈОГА позе и имаћете прелепо обликоване ноге!
Важан је избор доњег веша
Избор веша врло је важан, те се препоручује памучно доње рубље које допушта кожи да дише и тако спречава прекомерно знојење, па не долази до претераног загревања коже, што се може догодити са синтетичким доњим рубљем, упозорава доктор.
Упале вагине и мокраћних путева прате јак исцедак, црвенило, свраб...
Гљивице воле влажно и топло окружење, па летни месеци погодују њихову бржем размножавању. Жене се често након годишњег одмора жале на појачани исцедак, црвенило, свраб, болове током сексуалног односа и учестало мокрење. Ти су симптоми углавном повезани с упалама вагине и/или мокраћних путева, коју треба што пре почети лечити.
Упале не лечите сами, него ођите код гинеколога
Кандидијаза се лечи таблетама и вагиналетама, кремама и вагиналним геловима, од којих неке можете добити и у апотекама, без рецепта. Но с обзиром на то да гљивичне и бактеријске упале могу имати сличне симптоме, није препоручљиво да сами постављате дијагнозу и без гинеколошког прегледа узимате терапију, посебно ако се проблеми појаве након успутног сексуалног односа без заштите.
Држите дијету а и даље се гојите? Овај ЗАБОРАВЉЕНИ орган је крив! Ево како да се то промени
Како бисте сприечили упале узроковане гљивицама, не носите уску, припијену одећу, а синтетичко рубље замените оним од природних материјала.
Тампоне и улошке мењајте свака три сата
За интимну негу не употребљавајте јаке сапуне, јер они ће уништити ‘добре’ бактерије које одржавају гљивице у равнотежи. После купања, туширања и пливања кожу добро осушите, а интимно подручје увек бришите од напред према позади. Током менстуралног циклуса тампоне или улошке мењајте најмање свака три сата.