ПЕТ ЗНАКОВА ДА НЕКО НЕЋЕ БИТИ ДОБАР МЕНАЏЕР! Људи беже од њих, не од компаније
Највећа одлука коју компанија доноси управо је кога ће именовати за менаџера
Ако желите да задржите добре раднике, морате да имате јаке менаџере. Нису сви заинтересовани за водећу улогу, посебно људи који показују нарцисодне склоности. Лидери треба да буду приступачни, али не претерано, али и спремни да похвале успех.
ДА ЛИ ЋЕ МАШИНЕ ЗАМЕНИТИ ЉУДЕ!? Време је да славимо роботе који "убијају послове"?
ТОП 10 НАЈТРАЖЕНИЈИХ ЗАНИМАЊА ОВЕ ГОДИНЕ: Фирме вапе за овим радницима, а само за један посао потребан је рачунар
Добри менаџери оријентисани на људе разумеју шта треба да учине да би извукли најбоље од људи.
Али како пише БИ, лидерство се демонстрира кроз компетентност, а не кроз став, самопоуздање... Потребне су способности и вештине.
Зато је највећа одлука коју организација доноси управо та кога ће именовати за менаџера.
- Када именујете погрешног менаџера, ништа не поправља ту лошу одлуку. Даље, познато је одавно да људи напуштају менаџере, а не компаније.
Дакле, ове ствари указују да поједини људи не умеју да воде тим:
1. Менаџери који брину само о себи
Ови менаџери се не брину о испуњавању мисије компаније или усклађивању циљева тима са организационим циљевима. Ради се о њиховом индивидуалном учинку и добијању годишњег бонуса. Менаџери са таквим ставом играју за име и брину се само о сопственим достигнућима и о томе како изгледају надређенима.
2. Нарцисоидне тенденције
Овај менаџер често омаловажава рад члана тима и чак може исмевати колеге на састанцима. Кад му нешто затреба од вас, може постати претња. У свом највећем заносу, натераће вас да сумњате у себе и у то што радите за компанију.
3. Третирање људи као бројеве
У структурама моћи одозго према доле, запослени се сматрају објектима или трошковима, а не имовином; мало је бриге за њихову срећу или благостање будући да су мотив њиховог запошљавања били искључиво продуктивност и профит. Ретко ко од њих гледа на запослене као на вредна људска бића. Као резултат тога, наићи ћете на висок ниво стреса, флуктуације, изостанка и сагоревања.
4. Превише контроле
Радно окружење уме да гуши јер менаџери желе контролу над свим одлукама. Такви менаџери немају поверења у тим, па се задаци ретко делегирају другима. Једва да има простора за групну дискусију или допринос јер је стил управљања аутократски, што ограничава креативност и жељу тима да научи нове ствари.
5. Одузимање пажње тима
Тим саставља диван производ и клијент је задовољан резултатима. И онда се дешава: менаџер преузима све заслуге. Нема похвала за тим, нема слављења појединачног успеха, нема признања члановима тима за њихов допринос. Ова врста менаџера ће украсти славу тиму, који је тотални убица ангажовања запослених.