ОСТАЛИ БЕЗ ПОСЛА, ПА ПОКРЕНУЛИ ПОРОДИЧНИ БИЗНИС: Јоковићи производе цвеће и за Европу! (ФОТО)
Из године у годину проширују асортиман цвећа који производе!
Када су пре петнаестак година Оливера и Горан Јоковић, брачни пар из Мусине реке, остали без посла у посрнулим краљевачким друштвеним предузећима, нису се дуго двоумили у избору новог посла и извора егзистенције. Оливерин отац финансијски је помогао ћерку и зета да за почетак подигну један пластеник за гајење цвећа са пар хиљада биљака. Тако су кренули, а данас су Јоковићи у самом врху најбољих и највећих произвођача цвећа у Србији.
Сека из Бора зарађује 4.000 евра месечно: Спава само 4 сата дневно, а овим производима осваја тржиште
У овим градовима нуде посао Србима, а влада и велико интересовање радника
Петорица Срба отишли на село и засадили ове саднице: Плодове ће чекати пола деценије, али су све већ продали
Уз помоћ свог супруга, и синова из године у годину повећавали су производњу и број савремених пластеника, проширивали асортиман цвећа.
- Почетак је био тежак. Поред нашег скромног знања и искуства за квалитетну производњу, требало је пронаћи поуздане добављаче резница, произвођаче квалитетног ђубрива и заштитних средстава, сигурне купце ради опстанка у великој конкуренцији.Данас је много лакше, иако се ради никада мање од 12 сати дневно. Сада сам задовољна јер производња цвећа обезбеђује пристојан живот мојој четворочланој породици - каже стуб породичног бизниса Оливера Јоковић.
У пластеницима Јоковића расте око 200.000 биљка, 40 врста цвећа, почев од мушкатли свих врста, међу којима су "ледене" заштитни знак цветног раја у Мусиној реци, затим калиопе, цикламе, зомале и на десетине других које све брже освајајају најпробирљивија тржишта.
- Највеће количине цвећа продајемо нашим традиционалним купцима код своје куће, затим на краљевачкој, чачанској и другим пијацама у околним градовима, као и у Црној Гори, на Косову и Метохији. Наше цвеће имали су прилике да виде и Холанђани, Мађари, Немци и многи. Зато о свему водимо рачуна. Резнице и ђубриво набављамо у Словенији, ништа у ланцу производње, од садње до паковања, не препуштамо случају - истиче супруг Горан Јоковић.
Јоковићи планирају да са својим цвећем изађу на тржиште Западне Европе. Упоређивали су се с другима на разним сајмовима и изложбама и видели да су равни најбољим и најпознатијим европским произвођачима. У пуној су снази амбициозни и радни синови Никола и Ненад, који овладали знањем из области цвећарства, иако се за то нису школовали. То целој породици олакшава посао у односу на време од пре десетак година.
- Ја и брат смо одлучили да цвећарство буде и наш животни позив. Тачно је, пуно се ради, али се и добро заради. У сваком случају биће нам лакше него нашим родитељима. Имаћемо у њима добре учитеље, обезбеђено тржиште које ћемо чувати квалитетом и поштеним односом према купцима - казао је син Никола.
Ова вредна и узорна породица у модерне и функционалне пластенике, пратеће системе за наводњавање и грејање и другу инфраструктуру до сада је уложила више од 100.000 евра. Зато одустајања од овог посла више нема. Синови већ полако преузимају највећи посао у малом цветном рају у својој Мусиној реци.
"Тако кућа и НАПРЕДУЈЕ!" Дарко има само 22 године, а већ је ДОМАЋИН ЗА ПРИМЕР у своме селу! (ФОТО)
ИВАН ЈЕ ОТИШАО ИЗ ГРАДА У СЕЛО И ЗАПОЧЕО ПРАВИ БИЗНИС: Гаји козе, производи млеко, јогурт, сир...
ОВО ЈЕ МЕТАЛ БУДУЋНОСТИ Хиљаду пута је тањи од длаке и 200 пута јачи од челика (ВИДЕО)
Преко границе цене су ПАПРЕНО СКУПЕ, а СРБИЈА је међу најјефтинијим земљама за живот!
СЕЛО У БАНАТУ има мање од 1.500 становника, а Србију је по овом ставило на ПЕТО МЕСТО У СВЕТУ