Хрватска закочила Брегзит: Неочекиван глас ове чланице срушио јединство ЕУ
Судбина хрватских радника била је важна тема разговора
Преговоре о Брегзиту закомпликовала је једна чланица ЕУ - Хрватска.
Банка Поштанска штедионица: Текући рачун за пензионере са најнижом накнадом за одржавање рачуна
Сада и ЗВАНИЧНО: Пословодство Фијата и радници потписали споразум у Влади Србије!
Наиме, Хрватска жели да учини тржиште Британије отворено за своје раднике.
Загреб је тражио од Мишела Барнијеа, бриселског главног преговарача за Брегзит да се кроз преговоре омогући Хрватима да живе и раде у Британији од следећег лета, и тиме стекну бенефиције које ће имати држављани осталих земаља чланица Европске уније, након што Британија напусти унију.
За разлику од држављана преосталих 26 чланица ЕУ, Хрвати немају аутоматско право да живе и раде у Британији, због привремених рестрикција које су уведене одмах после уласка Хрватске у ЕУ 2013. године. Британске рестрикције Хрватској су на снази до 30. јуна 2018. године, а Лондон би могао да их продужи за две године док трају преговори.
Ако се то догоди, Хрвати неће имати користи које је премијерка Британије обећала свим грађанима ЕУ.
Одличне вести: Свакој породици по 11.000 ЕВРА за куповину сеоских кућа са окућницом
Судбина хрватских радника била је важна тема разговора хрватских званичника са Бранијеом, када је он прошле јесени посетио Загреб.
На папиру, Загреб не може да блокира преговоре са Великом Британијом јер само такозвана квалификована већина земаља ЕУ је неопходна за одобрење договора. Тако стоји у члану 50 споразума о ЕУ.
За сада Хрватска није претила ничим по том питању, али овај проблем указује на нејединство у ЕУ које би могло да има политичке последице по ЕУ и омогући Британији да искористи ту или неке друге проблеме који би moglli да се јаве у току преговора.
Барније је инсистирао да споразум о Брегзиту мора да третира све грађане ЕУ подједнако, а то се односи на свих 27 чланица Уније.
Међутим, хрватски званичници, међу којима и премијер Андреј Пленковић, рекли су Барнијеу, да је немогуће да говори о једнаком третману, све док се Лондон не сложи са тим да укине рестрикције наметнуте хрватским радницима, које Британија легално може да продужи до 2020. године.
Сваки дан радите исте ствари на Фејсбуку, а због њих НЕ МОЖЕТЕ да нађете посао
- Да би наши радници били једнако третиран и као сви држављани ЕУ, императив је да Британија не продужи транзитивни период - рекла је Маја Богдан, Пленковићева саветница за спољну политику.
Занимљиво је да је управо непостојање таквих рестрикција довело до повећања броја радника из земаља Источне Европе у Британији, а што је један од мотива Британаца да уопште гласају за излазак из Уније.