ШТА СВЕ ТРЕБА ДА САДРЖИ ПРАВИЛНИК О КОМ СВИ ПРИЧАЈУ? Обавезан је за све послодавце, прописане су ПАПРЕНЕ КАЗНЕ
Правилником о превентивним мерама за безбедан и здрав рад, за спречавање појаве и ширења епидемије заразне болести, послодавцима је остављен рок од 30 дана да донесу план примене мера.
Овај план обавезан је за све компаније, а иако Правилником нису прописане казнене мере, јесу Законом о безбедности и здрављу на раду.
За послодавце висина казне иде и до милион динара, док би запослени за непоштовање прописа могли да буду кажњени са 20.000 динара.
БЕНЗИН, ДИЗЕЛ ИЛИ ЕЛЕКТРИЧНИ: Ко више троши и који је скупљи за одржавање? Сви одговори на једном месту!
ДЕТАЉИ ПРАВИЛНИКА О РАДУ! Зашто је 10. август кључан, шта морају послодавци и радници, а шта може инспектор?
НАЈВИШЕ ПОСЕЋЕНА МЕСТА ТОКОМ ЛЕТЊЕ СЕЗОНЕ: Срби путују готово свуда, али једну земљу ОБАВЕЗНО ЗАОБИЛАЗЕ
Како је у самом правилнику дефинисано, план мора да садржи:
1) превентивне мере и активности за спречавање појаве епидемије заразне болести;
2) задужење за спровођење и контролу спровођења превентивних мера и активности;
3) мере и активности за поступање у случају појаве епидемије заразне болести.
Превентивне мере за спречавање појаве заразне болести
Послодавац је дужан да пре почетка рада обезбеди писане инструкције и упутства о мерама.
У превентивне мере спада све попут, омогућивање рада од куће запосленима који сумњају на инфекцију, рада у сменама, дезинфекције пре уласка у просторије (постављање дезобаријера), појачане хигијена, чишћења просторија и радних површина, редовног проветравања, као и обезбеђивања довољне количине сапуна, убруса и дезинфекционих средстава на бази алкохола за прање руку.
Контрола превентивних мера
Проверу ефикасности примене мера безбедности и здравља запослених на раду код послодавца обавља лице за безбедност и здравље на раду. Особа задужена за безбедност и здравље на раду учествује у изради плана примене мера, припрема писана упутства и инструкције за безбедан и здрав рад у циљу заштите здравља запослених од епидемије заразне болести.
Такође, обавезе овог запосленог су и да контролише примену мера које су утврђене, и контролише коришћење средстава и опреме за личну заштиту на раду. Потребно је и да сарађује са државним органима и даје потребна обавештења о примени превентивних мера безбедности и здравља на раду.
Мере у случају појаве заразне болести
Уколико дође до појаве заразне болести међу запосленима, простор у којем је боравио запослени који је заражен се редовно физички и хемијски дезинфикује и проветрава. Такође, потребно је и да се поштују процедуре уласка и изласка у просторије послодавца, користе прописана средства и опрема за личну заштиту на раду и друге мере заштите током процеса рада.
Требало би да се прецизно дефинишу правци кретања запослених кроз радне и помоћне просторије и организује строга контрола кретања запослених из организационе јединице у којој је радио запослени који је заражен.
Контакти запослених из организационе јединице у којој је боравио запослени који је заражен са другим запосленима се своде на нужне уз прописане мере заштите, а примењују се и све друге мере по препоруци епидемиолога.
ОВО ЈЕ СЕЛО У КОМ ЦАРУЈЕ ПАСТРМКА: На речици дугачкој свега два километра, крије се 16 РИБЊАКА (ФОТО)
ГРАДИ СЕ БЕОГРАД: 605 метара саобраћајнице омогући ће приступ привредној зони и НОВИМ ФАБРИКАМА
СТИЖЕ НОВА ОАЗА ЗА ОДМОР У СРБИЈИ: Расписан тендер за додатне радове на језеру Бубањ код Крагујевца
СЈАЈНЕ ВЕСТИ, ПАШЋЕ РАТЕ КРЕДИТА: НБС донела важне одлуке у циљу олакшавања отплате грађана
Србија продаје ВРАЊСКУ БАЊУ: Објављена почетна цена!