ПАЖЊА: Од ових лекова постајете насилни
Навикли смо да нас медикаменти чине поспаним, безвољним и малаксалим. Али на ове припазите...
Када смо на терапији и пијемо јаке лекове, дешава се да после неког времена наш организам постане имун и лекови више немају дејство као с почетка. Међутим, постоје ситуације када су медикаменти толико јаки да у нашем организму, поред побољшања нашег здравственог стања, уме и да изазову агресије и насиље.
Desvenlafaxine (Pristiq) је антидепресив који делује на серотонин (хормон среће) и норадреналин (хемијска супстанца настала у организму, а поспешује рад надбубрежне жлезде). Овај лек се 8 пута више повезује с насиљем него други лекови.
Venlafaxine (Effexor) сличан је Pristiqu, из исте класе антидепресива, а користи се и за лечење физичких поремећаја. Effexor је 8,3 пута више повезан с насилним понашањем.
Fluvoxamine (Luvox) је антидепресив који утиче на серотонин, а он се 8,4 пута више него други лијекови повезује с насиљем.
Триазолам (Халцион) је лек који лечи несаницу и може изазвати зависност. Халцион се 8,7 пута више него други лекови повезује с насиљем, показује интернет портал magazin.net.hr.
Atomoxetine (Strattera) се користи за лечење поремећаја пажње и хиперактивности. Утиче на неуротрансмитер норадреналин и 9 пута више изазива насиље, него други лекови из ове групе.
Mefoquine (Лариам) се користи приликом излечења од маларије. Већ дуго је повезан с извештајима о бизарном понашању. Он 9,5 пута више наводи на насиље, у односу на остале лекове из исте групе.
Paroxetine (Paxil) је антидепресив који помаже деци приликом одвикавања од разних зависности, контролише урођене поремећаје. Осим тога се 10,3 пута више повезује са насиљем него остали лекови.
Вареницлине (Chantix) је лек који помаже бившим пушачима да се потпуно одвикну од пушења. Он садржи фармацеутски састојак вареницлине тартрате, који блокира никотинске рецепторе у мозгу. Нажалост овај је лек 18 пута више повезан с насиљем него други лекови.