РОДИТЕЉИ, ЕВО У ЧЕМУ ГРЕШИТЕ: Савети нутрициониста КАКО да променимо лоше навике ГОЈАЗНЕ деце
Надамо се да ће вам овај текст разбити традиционалне предрасуде да је само буцмасто дете - здраво дете, и да ћете га више мотивисати на неку спортску активност.
Према подацима Института за јавно здравље ''Др Милан Јовановић Батут'', у Србији од 2006. до 2013. године број гојазне деце порастао са 8,5 на 13,7 одсто. Гојазност код деце је растући проблем у свету и код нас. Она је код деце све чешћи проблем са којим се сусрећу родитељи.
Занемаривала се од стране родитеља уз образложење да ће дете порасти и да ће му та тежина отићи у висину, али дефинитивно то није тако. Гојазност значи вишак телесних масти у организму. Наследни фактор ту игра веома битну улогу у великом броју случајева гојазности (по неким подацима око 40%). Код гојазне деце је неопходна примена режима исхране прописана од стране лекара нутриционисте.
Родитељи морају децу да науче здравим навикама и да им буду пример који ће они следити. Да им не бране храну коју воле, али да то буде у ограниченим количинама.
Слободно можемо рећи да је највећа грешка родитеља то што своје дете од малих ногу 'претрпава' великом количином хране у страху да не остане гладно, али се њихов желудац тада шири и касније је те последице све теже санирати. Морате им од малих ногу усадити здраве навике.
ШТА КАДА ДЕТЕ ОДБИЈА ПОВРЋЕ: Корисни савети који ће помоћи да малишани заволе здраву храну
Такође се морате више активирати око њих и наћи им неку активност као што ћете се рецимо играти са њима чешће, одлазити у шетњу, заинтересовати за неку врсту спорта.
Са жељом да се те нездраве навике код наших малишана искорене, портал SrbijaDanas.com покренуо је кампању ''ЗДРАВО, ЗДРАВЉЕ! Покрени се, продужи живот'' и у оквиру ове кампање питали смо нутриционисте да нам кажу пар речи о томе каква исхрана треба да буде код гојазне деце, како спречити ту гојазност и шта саветују родитељима те деце.
ДОКТОР ФИЛГУД: Физички активна деца развијају радне навике и самодисциплину
- Неправилна исхрана се код мале деце огледа у храни са пуно шећера и лоших масти, док је код школске деце главни проблем доручак. Углавном храна из пекаре, пециво са белим брашном и пуно маргарина...и плус газирани сокови и брза храна. Код мале деце се ради корекција исхране и преваспитавање целе породице а код старијих редукциона дијета која такође подразумева корекцију и обавезно планирана и редовна физичка активност.
Све ово је много комплексније кад се ради индивидуално што је најважније да се нагласи - рекла је за портал Србија Данас, Живка Влајковић, дипломирани нутрициониста и додала да је за здравље детета јако важна правилна исхрана мајке у трудноћи.
- Потребно је променити навике у исхрани. Смањити или избацити намирнице које изазивају гојазност тј. брзу храну, чипс, слаткише, газирана пића, пицу, месне прерађевине, пецива итд. Уносити више воћа, поврћа, рибе, мање масно месо. Да би спречили гојазност потребно је пратити стање детета јос од њиховог рођења, поготову ону децу чији су родитељи склони гојазности.
Увођење предмета о здравој исхрани у школе и стално спроводити разна предавања, сајмове и семинаре о здравој исхрани деце како би од малена научили принципе правилне исхране. Савет за родитеље је да пазе шта једу како би њихова деца усвојила здраве навике - рекао је за наш портал Небојша Модраковић, виши дијатетичар и нутрициониста у Београду.
ИСТРАЖИВАЊЕ СРБИЈЕ ДАНАС: Да ли ће наша деца бити здрави људи
Многи родитељи упадају у замку попуштајући деци и хранећи их свим што пожеле. Такође треба напоменути да ако су ваша деца у развоју предебела то може да доведе до озбиљних здравствених проблема касније, као што су дијабетес, висок притисак, инфаркт, али и мождани удар. Спречите ове последице на време и реагујте што пре.