ЖЕЛИТЕ 10 КГ МАЊЕ? Ово је најбржи и наздравији начин!
Минимално одрицање.
Темељ квалитетног мршављења чини усвајање уравнотежене енергетско рестриктивне дијете, односно дијете које је рестриктивна само с обзиром на унос енергије, али не и храњивих материја.
Конкретно, то значи да унос масти и/или угљених хидрата треба смањити до те мере да се оствари енергетски дефицит од 500 до 1000 калорија у односу на процењену целодневну енергетску потрошњу и тиме оствари губитак од пола до једног килограма недељноо, што се сматра оптимумом у правилном мршављењу.
Влакна и вода за осећај ситости
Одабир намирница ваља прилагодити преференцијама и навикама поједине особе, али сваки се план исхране треба темељити на храни високе нутритивне густине то јест оној храни која обилује витаминима, минералима, прехрамбеним влакнима и фитохемикалијама, а сиромашна је енергијом.
Ту се, пре свега, мисли на интегралне житарице, поврће и воће и махунарке. Прехрамбена влакна којима обилују ове намирнице могу бити важна помоћ у процесу мршављења, јер сама по себи немају калоријску вредност, али због способности да апсорбују воду могу придонети осећају ситости.
Прочитајте ОВДЕ шта се десило жени која није јела млечне производе три недеље.
Осим тога, храна богата влакнима захтева више жвакања, па особа није у могућности да унесе велике количине хране, а тиме и енергије у кратком времену.
Додатно, према неким сазнањима, влакна ометају апсорпцију масти. Заборавите маслац, мајонез и месне прерађевине.
Тијеком редукцијске дијете ваља конзумирати храну у мање масним варијантама, што уз већ поменуту храну високе нутритивне густине укључује перад (без кожице), рибу и нискомасне млечне производе. Масти су концентрисани извор енергије, па је упутно ограничити унос намирница које их садрже у високом нивоу (уља, маслац, маргарин, мајонез, месне прерађевине, масно месо итд.) као и начине припреме хране код којих је удео масноћа висок (пржена храна).
ОВДЕ можете прочитати златну формулу продужетка живота.
Храна примерена редукцијској дијети припрема се кувањем, кувањем на пари, печењем на роштиљу, односно у посудама које осигуравају минимално додавање масноће.
Правилан избор напитака
Важан дио дијете чини и адекватан унос течности. Одрасле особе треба да уносе 1,5 литара течности дневно, ако су физички активне, тада и више. У избор улазе: обична вода, минерална негазирана вода, газирана вода, чајеви без доданих шећера, свеже исцеђени воћни сокови разређени водом. Треба избацити заслађена газирана пића која садрже
висок удео доданих шећера и фосфорне киселине. И на крају, али не најмање важно, квалитетан мултивитаминско-минерални додатак исхрани саставни је део правилно избалансиране дијете за мршављење и требало би га рутински примјењивати у периодима смањеног уноса хране.