Погледајте шта се у вашем организму дешава пет сати након што сте попили шољицу домаће кафе
Кад су дани сиви, тмурни и напољу је хладно сви се осећамо као да нам није ни до чега, а понајмање до посла. Али, спас стигне кад му се најмање надамо!
Довољно је да неко од колега понуди да скува свежу млевену кафу, па да се истог трена одмах сви орасположимо.
Већ у првим моментима када осетимо мирис свеже скуване кафе, јасно је да црни напитак на нас делује попут некакве чаролије, а онај осећај разбуђености кад попијемо први гутљај просто је незаменљив.
Али, зашто кафа тако делује на нас и шта све заиста ради у нашем мозгу?
Чува наше ћелије од старења
Пре свега, требало би да знамо да није само кофеин магична активна супстанца у свежој млевеној кафи. На нас, односно на наш мозак, делују и хлоргенска киселина, кафестол, кахвеол и тригонелин. Све ове супстанце које се налазе у кафи чине моћан коктел антиоксиданаса, који подједнако снажно бране ћелије нашег организма од слободних радикала као што то чине боровница или нар.
Разбуђује нас
На нас, ипак, најјаче делује управо кофеин, стимуланс за којег је доказано да заиста може да нас разбуди. Кад попијемо кафу, кофеин преузима аденозинске рецепторе у мозгу, који би без њега нашем мозгу слали информацију да смо поспани.
Поправља расположење
Сама арома и мирис кафе која се шири просторијом чини да се осећамо боље. И то је заиста тако, јер ароматичне ствари из свеже скуване кафе узрокују промене у неуротрансмитерима и чине да се осетимо раздраганије него пре.
Убрзава рефлексе
Неколико студија доказало је да су људи који би кафу попили пре него што би се подвргли серији неуролошких тестова постизали много боље резултате и имали брже реакције него они испитаници који су пре тестирања попили воћни сок или воду.
Побољшава пажњу и меморију
Сигурно сте и сами приметили да је досадна предавања или тежак пословни састанак далеко лакше прегурати кад испред себе имате шољу свеже млевене кафе. Али, то није све. Показало се да под утицајем овог напитка много боље упијамо информације и памтимо их дуже него да нисмо попили кафу.
Смањује ризик од појаве деменције
Једно скорашње истраживање утврдило је да дневна рутина у испијању кафе умногоме смањује шансе да касније у животу дође до развоја благих до тежих деменција. Неки научници тврде да међу кафопијама има мање оболелих од Alchajmerove болести.
Како једна шоља свеже млевене кафе делује из минута у минут
10 минута – док кафа полако улази у ваш крвоток, притисак почиње да расте, а пулс да се убрзава
20 минута – кофеин је стигао до мозга, где преузима улогу разбуђивача, а пошто ниво допамина скаче, одмах се осећамо боље фокусираним на задатак који је пред нама, а генијалне идеје саме навиру
30 минута – надбубрежна жлезда је у пуном погону, па нам расте ниво адреналина, а показало се да нам је у тим тренуцима вид много бољи него иначе
40 минута – на снагу ступа серотонин, који побољшава комплетну моторну функцију, односно јача снагу наших мишића и координацију покрета
4 сата – убрзава се метаболизам у ћелијама, енергија се брже троши, а наше тело креће да топи вишак масноћа
5 сати – више од половине напитка прошло је кроз наш систем и сада је право време за нову дозу свеже млевене кафе