ОВА БИЉКА ЈЕ ЧУДО МЕДИЦИНЕ - Срби обожавају да је конзумирају УЗ ПЕЧЕЊЕ!
Чудесна биљка коју често комбинујемо уз месо има фантастична својства.
За разлику од наше кухиње и медицине, где рен још увек није добио заслужено место, Руси се одавно ослањају на фантастична својства ове зачинске биљке, обилато је користећи у разне свехе. Кад је исхрана у питању, употребљава се свеж корен рена, и то најчешће као зачин за хладна јела, салате и рибу, али из производе од меса. Има оштар мирис и љут укус, па га је довољно употребити у сасвим малој количини. Његова улога у исхрани састоји се првенствено у томе да надражи слузокожу желуца, која онда појачава лучње киселине и жучи, а самим тим и побољшава опште стање организма.
ШТА СВЕ КРИЈЕ У СЕБИ
Корен рена има скоро пет пута више витамина Ц него лимун и поморанџа. Што се тиче тога, од њега су јачи само шипурак и црна рибизла. Садржи и угљене хидрате, беланчевине, масти, етерична уља, минералне соли и финтоциде, то јест природне антибиотике. Ту су и глукоза, калијум и сингирин – састојак задужен за чувену љутину корена рена. Будући да садржи етарско уље, чак и мале количине овог корена довољне су за стимулисање апетита и побољшавање рада црева. Поред корена, употребљава се и млади лист, то јест свежа биљка с цветовима, и то најчешће за припрему салата. Листови рена врло су богати аскорбинском киселином (Ц витамин) и бета каротеном, а од минерала предњаче калијум, калцијум, магнезијум, сумпор, гвожђе и фосфор.
СТАЛНО ВАМ ИЗЛАЗИ ХЕРПЕС НА УСНАМА? Уз ове трикове нестаје преко ноћи!
Анђелина Џоли не личи на стару себе - Од ње остале само КОСТИ И КОЖА
Сваки дан узимате магнезијум? Знате ли које витамине и минерале (ни)је добро паралелно узимати?
ЛИСТА ЛЕКОВИТИХ СВОЈСТАВА
Рен има изразито антимикробно дејство – помаже организму да уништи бактерије. Сок од рена разблажен водом добар је за испирање упаљеног грла и болесних десни. Поред финтоцида (природног антибиотика), рен садржи и лизозим – протеин с бактерицидним деловањем који се користи и у званичној медицини. Управо зато, кашу од корена рена многи Руси користе за лечење гнојних рана и различитих чирева на кожи узрокованих упорним бактеријама. Нарендани корен рена, нажалост, може се чувати највише недељу дана, након чега губи корисна својства. Тако, није тешко закључити да се куповни рен у теглицама не може похвалити лековитошћу. Али је зато неодољив као зачин. Осим што стимулише систем за варење, рен лечи упаљене уринарне канале, а има и јако диуретичко својсво, те потпомаже избацивање камена у бубрегу. Такође, благотворан је у случају циститиса, гихта и реуме. Руси су њиме лечили и промрзлине, упаљене нерве на лицу и телу, разне облике неуралгије и болести зглобова. Ипак, најпопуларнији је као домаћи лек за кашаљ и болести дисајних органа. Такође, рен умањује жеђ, па се самим тим, због смањеног конзумирања течности, регулише и ниво шећера у крви, што погодује дијабетичарима.
КОНТРАИНДИКАЦИЈЕ
Упркос многим корисним и лековитим својствима, с конзумирањем рена не треба претеривати. Не препоручује се особама с акутним упалама унутрашњих органа, као ни трудницама. Претерана употреба рена може изазвати скок крвног притиска и појачати крварење. Будући да је јак диуретик, не препоручује се у случају дијареје, а требало би да га избегавају и особе које се иначе интензивно зноје.
РЕН ЗА ЛЕПО ЛИЦЕ
Ово поврће показало је одличне резултете и у козметици, првенствено у избељивању коже. Наиме, вода с екстрактом рена (или сок од свежег корена) одлично уклања разне пигментне мрље и пеге. Једноставно, утапкавајте га у кожу лица ватом неколико минута, али избегавајте очи. Такође, ако желите да се решите митисера и колорних неправилности на кожи, али и да се ослободите старачких пега – ставите на лице маску од ренданог корена рена помешаног с ренданом јабуком у односу 1 : 1. Држите је пет минута, а затим се умијте.