Да ли кафа ДИЖЕ ИЛИ СПУШТА ПРИТИСАК? Лекар објаснио, ево који су резултати истраживања
Претходна истраживања сугеришу да пијење једне шољице кафе са кофеином дневно може помоћи људима да смање ризик од смрти након срчаног удара и да спречи срчане и мождане ударе код здравих одраслих особа.
Људи са високим крвним притиском који пију две или више шољица кафе са кофеином сваки дан могу удвостручити ризик од умирања од срчаног удара, можданог удара или друге врсте кардиоваскуларних болести, открива ново истраживање.
Ипак, испијање зеленог чаја или само једне шољице кафе није имало исти ефекат.
Повећани ризик се такође није односио на људе са нижим крвним притиском који су пили две или више шољица кафе дневно, наводи се у студији објављеној у Журналу Америчког удружења за срце.
Претходна истраживања сугеришу да пијење једне шољице кафе са кофеином дневно може помоћи људима да смање ризик од смрти након срчаног удара и да спречи срчане и мождане ударе код здравих одраслих особа.
Нека истраживања сугеришу да кафа може смањити ризик од високог крвног притиска, који се такође назива хипертензија, код људи који га већ немају. Али, такође, показало се да пијење превише кафе подиже крвни притисак и доводи до анксиозности, лупање срца и проблема са спавањем.
- Наша студија је имала за циљ да утврди да ли се познати заштитни ефекат кафе односи и на појединце са различитим степеном хипертензије, а такође је испитала ефекте зеленог чаја у истој популацији - рекао је виши аутор студије др Хиројасу Исо у саопштењу за медије.
Какав утицај кафа има на организам?
Исо је директор Института за истраживање глобалне здравствене политике у Националном центру за глобално здравље и медицину у Токију.
Америчко удружење за срце и Амерички колеџ за кардиологију дефинишу висок крвни притисак као систолни („горњи“) очитавање од 130 mmHg или више или дијастолно („доње“) очитавање од 80 mmHg или више.
У овој студији, истраживачи су користили пет категорија за класификацију нивоа крвног притиска:
- оптималан и нормалан (мање од 130/85);
- високо нормално (130-139/85-89);
- хипертензија 1 степена (140-159/90-99); разред 2 (160-179/100-109); и оцена 3 (180/110 или више)
Да ли кафа изазива хипертензију?
Сматрало се да људи чији је крвни притисак био 160/100 или већи имају тешку хипертензију.
Студија је укључила 6.574 мушкараца и 12.035 жена из 30 јапанских заједница које су учествовале у Јапанској кохортној студији за процену ризика од рака.
Учесници су били узраста од 40 до 79 година када су се уписали између 1988. и 1990. године и сами су пријавили да конзумирају кафу и чај. Праћени су током 2009. године.
Начин живота, исхрана и историја болести су процењени коришћењем података са здравствених прегледа и упитника који су испитаници попуњавали свакодневно.
Зелени чај има мање кофеина него кафа
Анализа је открила да су учесници са тешком хипертензијом који су пили две или више шољица кафе сваки дан удвостручили ризик од умирања од кардиоваскуларних болести, у поређењу са онима који нису пили кафу.
Испијање само једне шољице кафе или било које количине зеленог чаја – без обзира на ниво крвног притиска – није повећало ризик, показала је студија.
Оба пића садрже кофеин. Шоља кафе има 80 до 100 милиграма кофеина, према Управи за храну и лекове. Шоља зеленог или црног чаја од 8 унци има 30 до 50 мг кофеина.
Док су аутори позвали на додатна истраживања, Исо је рекао да „ови налази могу подржати тврдњу да људи са високим високим крвним притиском треба да избегавају прекомерно пијење кафе“.
Србија Данас/ Glossy/ пренела: Д.М.