Не треба вам пушница, месо можете и САМИ у рерни да издимите и ОСУШИТЕ - Одмах ћете пожелети да пробате
Све врсте сушеног меса незамисливе су код нас без сушаре. Док се људи довијају на разне начине, постоје двије технике која помажу онима који немају услова за сушење меса.
Домаћи сувомеснати производи су неизоставан део наше традиционалне трпезе. Сува шунка, сланиница, суви врат, кулен, кобасице… деликатеси су који могу да се послуже у оквиру сваког оброка и у свакој прилици. Строго дефинисаног рецепта за правилно сушење меса нема.
Свака породица има неки свој начин, наслеђен од старијих генерација. Оно што је неоспорно јесте да је избор квалитетног меса најважнија ставка у целокупном процесу.
Било да је у питању свињетина, јунетина, говедина, коњетина, живинско месо или риба, потрудите се да пронађете квалитетну сировину која умногоме гарантује успешност читавог процеса сушења. Уколико месо купујете, важно је да потиче од провереног и поузданог произвођача, а уколико животиње узгајате сами, месо обавезно однесите на преглед код ветеринара.
Поред сушења кобасица у фриждеру, сушење у рерни је ипак друга техника са мало боље укуса. Наравно, сушење на овај начин неупоредиво је са домаћим сушеним месом.
Овај рецепт долази са запада, а највише препознатљива код њих је сушена говедина. Примјењиво је и за друге врсте меса.
Суштина је разликовати суво месо и печено месо. На сушење меса примјењује се техника "дехидрације", односно ослобађања месо од течности. Управо се ова техника примјењује и у рерни.
Потребно је маринирати месо или направити класични пајц. Након што месо одстоји, неопходно га је исећи на танке комаде. Величина није битна, али дебљина меса игра улогу. Најбоље би сечење требало обавити пре маринирања.
Након тога потребно је месо оставити на папиру где би могло испустити додатну течност. Што више се течности уклони, то су боље шансе да сушење успе.
Након тога потребно је поставити решетку, а испод ње тепсију. На тај начин, месо се неће пећи у масноћи, него ће се сушити. Маст ће капати, а топлота ће исушивати месо.
Приликом постављања на решетку, потребно је месо распоредити како се не би додиривало, дакле не може бити један комад на другом.
Процес сушења у рерни се одвија 5 до 6 сати, на ниској температури. Препоручује се да температура не прелази 90 степени. Потребно је повремено отворити рерну како би испустила влагу.
Након 5-6 сати, можете имати лепе сушене комаде. Укус можда неће бити идентичан сушеном месу на које сте навикли, али ће ово засигурно бити нешто ново што је занимљиво за пробати.