СМРЗНУТО ПОВРЋЕ: Ево КОЛИКО је заправо ЗДРАВА ХРАНА коју стављаш у замрзивач!
Ово се највише једе у току зиме!
У савршеном универзуму, имате кућицу у природи и крај ње своју башту. Изађете напоље по сунчаном дану и уберете дивне и феноменално свеже производе који у њој расту. Конзумирате их одмах.
У стварности, живите у згради и лифтом се спуштате до паркинга на коме је аутомобил или станица градског превоза, па идете на пијацу. И није сваки дан сунчан јер имамо зиму кад ништа не расте. Поврће које ћете купити у маркету нема више онај састав с почетка приче, јер до ваше оближње самопослуге долази неколико дана или недеља након брања.
ПРАВИШ ГРЕШКУ: Ево када је ДОБРО да пијеш ХЛАДНУ, а када ТОПЛУ воду, РАЗЛИКА је ОГРОМНА!
Све чешћи проблем: Ево шта може да изазове неплодност код мушкараца и код жена
Стајање на ваздуху (оксидација) и рад ензима у поврћу, изазивају кварење. Једно од решења је потрага за “што локалнијим” добављачима – јер кад је свежа храна у питању куповина локално призведене хране и хране која је у сезони игра важну улогу.
У недостатку сопствене баште и локалних добављача, који беру данас за сутра, бирамо између ова два:
- Поврће и воће које остаје у свежем стању, често се бере пре пуног зрења – а оно тек када је потпуно зрело има највише минерала и витамина. Бербе се, дакле, деси раније, па поврће и воће у контролисаним условима, током транспорта, наставља да зри.
- Поврће и воће које се замрзава, бере се кад је потпуно зрело јер нема бојазни од кварења током транспорта. Већ је залеђено, а пре тога бланширано.
Колико год имали навику да само дискутујемо о томе шта се дешава на њиви и чиме се поврће третира – јасно је да начин дистрибуције намирница представља још једну изузетно важну ставку, коју треба разматрати када причамо о квалитету и хранљивости намирница. Него, чему то бланширање?
Поврће се пре замрзавања бланшира – и то само 2 сата након брања. Чак и ако се за та 2 сата с њим неће десити ништа у смислу кварења, поступак је неопходан. Он се спроводи на температурама од око 70 па максимално 90 степени и то изузетно кратко: пар секунди до неколико минута.
Тиме ензими који стварају мирисе и утичу на кварење постају неутралисани, а елиминише се и добар део бактерија. Затим се поврће замрзава. Такође, уколико се поврће не би бланширало, губитак витамина би био још већи током складиштења, јер ензими деградирају неке витамине.
Када је само замрзавање у питању, индустрија има начин да замрзавање буде изузетно брзо, што је велика предност у одоносу на наше кућне уређаје. Ово је још један начин очувања нутријената.
Да ли се приликом замрзавања губе витамини и минерали?
Минерали су практично неуништиви. Не можете их “убити” ни јаким хемикалијама, па чак ни кремирањем. Сви минерали који постоје у воћу и поврћу, па и месу и морским плодовима – приликом замрзавања не нестају.
Замрзавањем се, дакле, не губе минерали. Кад је губитак минерала у питању, више би требало да се плашите кувања. Наиме, минерали приликом кувања могу да “побегну” у воду. Зато је кување на пари добра ствар, или испијање супе у којој је било кувано поврће.
Витамини су друга прича…
Витамин Ц се најлакше уништава и јако је осетљив. Деградира одмах након брања и потребно је само 1-2 дана стајања у гајбицама или на полицама да из воћа и поврћа “испари” половина витамина Ц. Кратко бланширање и замрзавање може да утиче на губитак витамина Ц – али ће то зависити од врсте поврћа и начина обраде. Зато, када је смрзнута храна у питању, треба бирати реномиране фирме које су модерно опремљене и могу у кратком року квалитетно да обраде храну.
Витамин Ц је једноставно увек осетљив, мада – и стајањем на полицама и замрзавањем – остаје га довољно.
Колико год он био важан – тешко да у нашем окружењу можете наћи некога ко не уноси довољно Ц витамина. Још прецизније, дефицит витамина Ц у модерном друштву скоро да не постоји.
Витамини Б групе су мање осетљиви од витамина Ц, али нису толико издржљиви као витамини топиви у мастима.
Оно што ће вас изненадити је да су главни извори витамина Б животињски – а не биљни (житарице и поврће). Главни извори витамина Б су џигерице, пастрмка, свињетина, црвено месо, махунарке, масне рибе, кувана јаја… Мање-више, испада да Б витамини нису у фокусу кад је у питању поврће, па било оно свеже или смрзнуто.
Када поменемо витамине топиве у мастима (А, Д, К, Е), треба да знамо да су они најотпорнији, па на њих бланширање и замрзавање скоро и да не утичу.
Влакна и антиоксиданси
Не једемо поврће само због витамина и минерала већ и због влакана и антиоксиданаса.
Знамо колико су влакна битна и да их модеран човек не уноси довољно. Зато је ово најважнија ствар у целој причи: замрзавање нема апсолутно никаквог ефекта на влакна.
Или још прецизније, лагано замрзавање у кућним замрзивачима може да утиче на то да се молекули воде претворе у лед, тако повећају волумен, па поврће постане “муљаво” кад кренете да га кувате. Али, ако вакумирате пре тога или се смрзне у професионалним машинама за брзо замрзавање (дакле индустријски) – сва биљна влакна остају ту где су и била, и то без “муљавог” ефекта.
Замрзнуто поврће, које је увек при руци и не може лако да се поквари не само да штеди време, већ омогуфћава да се храните здравије И уносите висе влакана.
Шта кажу истраживања?
Студије које пореде свежу и смрзнуту храну умеју да дају различите резултате. Није лако за поређење узети исте производе с истих њива – а знамо да тло утиче на количине минерала и витамина у храни. Неке студије бирају свеже убране производе, док друге селектују “покусне куниће” у супермаркетима. Нису исти ни начини на који се производи бланширају, замрзавају и складиште, па и то утиче на резултате.
Мерење дефинитивно није лак посао.
- Највећи број студија указује на то да се нутритивни састав свежег и смрзнутог не разликује претерано ако су били испуњени сви услови за правилан транспорт свеже робе.
- Студијама је највише потврђено да се витамин Е и влакна не губе смрзавањем, а количина антиоксиданаса остаје слична, што је веома важно.
У добре навике увек спадају пијаца суботом и пун замрзивач смрзнутог поврћа.
И када се десе мањи губици нутријената, сигурно је:
смрзавање неће имати никакав негативан импакт на здравље.
Све у свему, никако немојте да прескочите суботњи одлазак на пијацу – посебно због салата, сирева, печурки… Такође, када отворите кесицу смрзнутог поврћа и спремите ручак деци, не треба да бринете – јер нисте погрешили.
Нисте погрешили јер је очито најгора ствар на свету коју можете урадити да не једете довољно поврћа. Повећајте те количине, јер је лако и доступно током свих 12 месеци. Чак и када сте лења особа коју мрзи да иде у набавку, пере и сецка.
Ако напуните замрзивач и тако прескочите пекару или успутну брзу храну – само ћете себи учинити услугу.
ЕВО ЗАШТО ЖЕНЕ ТРЕБА ДА ГРИЦКАЈУ СУНЦОКРЕТ: Осим што ублажавају симптоме ПМС-а, регулишу још и...
ТИХИ УБИЦА: Стрес је окидач за многе болести, ево како да га се решите
НЕОЧЕКИВАНО: Откривен узрок алергија у раном детињству
ЕВО ЗАШТО ЖЕНЕ ТРЕБА ДА ГРИЦКАЈУ СУНЦОКРЕТ: Осим што ублажавају симптоме ПМС-а, регулишу још и...
ПРЕКИНИ ПРЕХЛАДУ: Ево како да У НАЈКРАЋЕМ РОКУ снизиш ТЕМПЕРАТУРУ, ово сви имају КОД КУЋЕ!