Да ли је заиста штетно пуцкетати прстима?
Прочитајте занимљив експеримент човека који је 60 година пуцкетао прсте леве руке.
Вероватно су вам родитељи када сте били мали стално понављали да престанете да пуцкетате прстима, јер од тога можете добити артритис или вам се у старости почну трести руке. Иако за то још увек не постоје здравствени докази, прсте није препоручљиво пуцкетати, а ево и зашто.
Зглоб је симбиоза две кости (или више) које повезује хрскавица. Кости повезују везивно ткиво и лигаменте, а у средини се налази зглобна капсула испуњена синовијалном течношћу, која "подмазује" зглобове.
Приликом пуцкетања, ви ширите зглобну капсулу и тако долази до стварања нових мехуирћа у синовијалној течности (тзв. процес кавитације). Звук пуцкетања заправо долази од пуцања тих мехурића.
О овој тему спроведено је мали број испитивања, па зато медицинске постулате не можемо пронаћи. Калифорнијски лекар Доналд Унгер је 60 година свог живота пуцао прсте своје леве руке два пута дневно, док са десном руком ништа није радио. Закључио је да нема никакве разлике између две руке, те да ни на једној није добио артритис.
Неколицина лекара, који су се позабавили овом тематиком обављајући разна радиолошка испитивања путем 3Д рендгена или магнетне резонанце, пак показују да пуцкетањем може доћи само до истегнућа лигамената, чији симптоми најдуже трају 10 дана. Они сматрају да је ова навика сасвим безбедна.
Иако не постоје озбиљни медицински разлози да је пуцкетање прстију лоше, можда би ипак требало да се решите те навике.
Прочитајте и:
Грешке које чинимо са четкицом за зубе
Како остати у форми током зиме: Јога, трбушњаци, кардио! (ВИДЕО)
ДА ВАМ ГУЗА БУДЕ КАО У БЕБЕ: Да ли бисте избелили свој анални отвор?
Трик који зауставља крварење из носа
Направите природне растворе за чишћење ушију