ЗА ЗДРАВЉЕ, СРЕЋУ И НАПРЕДАК, ОВО ОБАВЕЗНО УРАДИТЕ НА БАДЊИ ДАН: Орах открива да ли ћете имати среће
Прочитајте шта, према српским веровањима и обичајима, треба радити на Бадњи дан да бисте имали среће и били здрави!
Дан пред Божић, најрадоснији хришћански празник, познат је као Бадњи дан. То је уједно последњи и најстрожи дан Божићног поста, када у рано јутро домаћини одлазе да исеку бадњак.
За бадњак се најчешће бира храстово дрво, које се касније те вечери уноси у кућу и тиме означава почетак божићне светковине.
Предлог за комплетан ПОСНИ РУЧАК - Неколико ТРАДИЦИОНАЛНИХ ЈЕЛА која су незаобилазна за Бадњи дан
ПО РЕЦЕПТУ СЕКЕ АЛЕКСИЋ: Направите ПОСНЕ ПУЊЕНЕ ПАПРИКЕ, овај састојак им даје посебан укус
Када је реч о Бадњем дану, обичај је да се увече, након уношења бадњака, породица окупи за трпезом, помоле се Богу, честитају једни другима Бадње вече и седну за трпезу. Вечера је обавезно посна, а најчешће се припрема пребранац, а уз то се поставља кисели купус, салата, туршија, суве шљиве, смокве, јабуке, бадеми, лешници, ораси...
У Србији постоји мноштво веровања и обичаја који се тичу Бадњег дана, али издвојићемо три најраспрострањенија.
На пример, верује се да на Бадњи дан ништа не треба да се позајмљује из куће, а уколико сте раније некоме нешто позајмили, требало би да то вратите назад јер се сматра да не ваља да оно што припада кући буде ван ње на овај дан.
На Бадње вече се крцају ораси, како би се видело какве ће ко бити среће током године. Сваки укућанин разбије орах, а ако је језгро ораха здраво и једро, биће добра година ономе ко га је крцао. Ако не, верује се да неће имати среће те године, као и да неће бити баш доброг здравља.
Распрострањено је веровање да се на Бадњи дан, као и на Божић, ни са ким не ваља свађати јер се сматра да ће онај ко то ради целе године неће имати среће.