ЗОРАНА ЈЕ УЈЕО ЗАРАЖЕНИ КОМАРАЦ: Почело је од ранице на образу, а онда није могао да подигне балон са водом
Зоран Андрејић из Крњаче поделио је своје искуство од пре три године, када је био заражен вирусом Западног Нила - све је почело од ранице на образу...
У Србији је потврђен први случај оболевања од вируса Западног Нила, а оболела жена је пребачена у болницу у Пожаревцу.
Зоран Андрејић из Крњаче у Београду се пре три године борио са грозницом Западног Нила, а сада је поделио своје искуство.
УРАДИТЕ ОВО И МИРИСАЋЕТЕ ТОКОМ ЦЕЛОГ ДАНА - Лето вам неће више задавати главобоље захваљујући ЈЕДНОМ ТРИКУ
РЕЦЕПТ ЗА ГЛАТКУ И МЕКУ КОЖУ СТОПАЛА - Испробајте ОВЕ САСТОЈКЕ и очекујте ИМПРЕСИВНЕ резултате у кратком року
"Крајем септембра, већ пред крај сезоне комараца, ујео ме комарац испод носа. Пошто живим у Крњачи, није било ни први а ни последњи пут. Сутрадан ми се на образу појавила гнојна раница, налик опекотини. У амбуланти у Котежу, дали су ми неку крему да ублажи упалу", прича Зоран за Телеграф.
С обзиром на то да је Клиника за инфективне и тропске болести била пуна, саветовано му је да лежи код куће.
"Терапија ми се заснивала на витаминима и електролитима. По целом телу, највише по леђима имао сам гнојни осип.Сваки мишић ме је болео, имао сам баш тешку малаксалост, с тим да, као што рекох нисам имао високу телесну температуру. Али, по савету лекара, требало је да пијем доста течности", наводи он.
Колико му је било тешко пореди са тиме да он, човек у снази, није могао да подигне балон са пет литара воде.
"Покушао сам да подигнем балон са пет литра воде, нисам могао да га принесем устима. Иначе, могу много већи терет да подигнем, без муке. То је трајало најмање 20 дана и постепено сам се вратио у нормалу", каже Андрејић.
Зоран је од тада алергичан на уједе инсеката. Комараца се не плаши, али му сада сви прозори имају комарнике.
У Србији тренутно има комараца заражених Западним Нилом и то у Београду, Пожаревцу и у Панчеву, а потврђен је и први случај оболевања код људи.
Све о Западном Нилу
Западни Нил, иначе, на људе преноси наш домаћи, кулекс пипиенс комарац. Претпрошле, 2020. године први пут после осам година није забележен ниједан случај ове грознице код људи у Србији, иако су заражени комарци били присутни у 11 градова, и иако је ова грозница у Европи потврђена код 308 особа. То се међутим, није десило прошле, 2021. када је било заражених грађана.
Ова инфекција је званично први пут регистрована код грађана у Србији крајем јула 2012. године. Од 2012. до 2019. године у нашој земљи регистровано је укупно 1.016 случајева заразе и 98 смртних исхода, званични су подаци Института "Батут".
Ради се о вирусном обољењу које се преноси убодом зараженог комараца. Већина инфицираних особа, 80 одсто, нема никакве симптоме и знаке болести. Код мањег процента заражених особа, око 20 одсто, симптоми подсећају на грип, са наглом појавом повишене телесне температуре, главобољом, боловима у мишићима и зглобовима, умором, благим пролазним осипом и лимфаденопатијом (увећање лимфних чворова).
Код појединих особа, долази до настанка асептичног менингитиса или енцефалитиса, односно неуроинвазивног облика болести, који захтева хоспитализацију. Код њих се јавља главобоља, укочен врат, ступор (тупост), дезоријентисаност, кома, тремори, конвулзије, слабост мишића и парализа. Након прележане инфекције често долази до развоја дуготрајних последица, као што су умор, губитак памћења, тешкоће приликом ходања, мишићна слабост и депресија.
Смртност је већа код старијих особа, нарочито код особа изнад 75 година живота.
На срећу, западнонилски вирус не преноси се контактом међу људима, али може путем трансфузије крви, трансплантацијом органа, трансплацентарно са мајке на дете и дојењем. Особа се може заразити само ако ју је ујео заражени комарац, а симптоми болести се јављају за три до 14 дана после убода.
Иначе, најоптималније температуре за активност комараца су између 20 и 25 степени, али активност такође зависи и од тога којој врсти комарци припадају. Женке обичног комарца хранећи се крвљу заражених птица, унесу вирус у своје тело. У телу комарца вирус се умножава и када женка комарца убоде човека може му пренети вирус. Да ли ће се неко заразити вирусом или не зависи од низа фактора.
Препоруке Института "Батут" за заштиту од комараца
- користите репеленте на откривеним деловима тела приликом боравка на отвореном
- носите одећу дугих рукава и ногавица, светле боје. Најбоље је да буде комотна, јер комарци могу да убадају кроз припијену одећу.
- избегавајте боравак на отвореном у периоду најинтензивније активности комараца – у сумрак и у зору
- користите заштитне мреже против комараца на прозорима, вратима и око кревета
- ако је могуће, боравите у климатизованим просторима, број инсеката у таквим условима значајно је смањен
- избегавајте подручја са великим бројем инсеката, као што су шуме и мочваре
- најмање једном недељно испразните воду из саксија за цвеће, посуда за храну и воду за кућне љубимце, из канти, буради и лименки
- уклоните одбачене гуме и друге предмете који могу да прикупљају воду