НОВЕ ОЛАКШИЦЕ ЗА ПЛАЋАЊЕ КРЕДИТА: Банке продужавају рокове, смањују се рате, могуће РЕФИНАНСИРАЊЕ
Како се удар корона кризе тек очекује, српска централна банка је решила да већ сада покуша да предупреди најгоре – да се финансијски систем уруши јер људи не могу да плаћају рате кредита.
Извршни одбор Народне банке Србије усвојио је две одлуке како би се грађанима олакшали услови отплате одређених кредита - Одлуку о допуни Одлуке о адекватности капитала банке и Одлуку о измени и допуни Одлуке о управљању ризиком концентрације по основу изложености банке одређеним врстама производа.
ШТА СВЕ ТРЕБА ДА САДРЖИ ПРАВИЛНИК О КОМ СВИ ПРИЧАЈУ? Обавезан је за све послодавце, прописане су ПАПРЕНЕ КАЗНЕ
СТОП ЗА СРБЕ: Читава Европа спушта рампу, у Грчку можда ни после 1. августа
БЕНЗИН, ДИЗЕЛ ИЛИ ЕЛЕКТРИЧНИ: Ко више троши и који је скупљи за одржавање? Сви одговори на једном месту!
Ове одлуке би требало да подстакну банке да дужницима понуде рефинансирање или промену датума доспећа последње рате потрошачких, готовинских и осталих кредита, а који су одобрени до 18. марта 2020. године. Стамбени кредити и минус по текућем рачуну, који је такође кредит, не потпадају под ову одлуку.
Банке сада могу да, без резервисања додатних средстава, продуже рокове на додатне две године у односу на досадашње рокове (до 7 година за кредите у току ове године, до 6 година у току 2021. године и до 8 година за потрошачке кредите одобрене за куповину моторних возила невезано за годину).
- Усвајање наведених одлука треба да допринесе олакшавању услова отплате кредита грађанима који су се суочили или ће се тек суочити са смањењем прихода или губитком посла, као и свим грађанима који, иако нису у финансијским потешкоћама, желе да своје неотплаћене обавезе према банци измире у нешто дужем временском периоду од иницијално предвиђеног - наводи у саопштењу НБС.
Додатне олакшице
Банке сада могу да олакшају живот дужницима не само продужењем рокова, већ и додатно. НБС је банкама отворила могућност да дужницима понуде "адекватне олакшице" у вези са отплатом наведених кредита, а да се то не одрази негативно на показатеље пословања банке.
Рецимо, олакшице се могу дати клијенту коме рата кредита и након примењеног рефинансирања (односно смањивања износа рате због продужења рока отплате) кредитно оптерећење прихода остаје веће од 60 одсто.
- На овај начин се умањују ризици од раста стопе проблематичних кредита у овом сегменту кредитирања у периоду након истека мораторијума, доприноси се ублажавању последица кризе у овој и наредној години и стварају се услови за креирање додатне потрошње физичких лица - пише у саопштењу.
ДЕТАЉИ ПРАВИЛНИКА О РАДУ! Зашто је 10. август кључан, шта морају послодавци и радници, а шта може инспектор?
НАЈВИШЕ ПОСЕЋЕНА МЕСТА ТОКОМ ЛЕТЊЕ СЕЗОНЕ: Срби путују готово свуда, али једну земљу ОБАВЕЗНО ЗАОБИЛАЗЕ
ОВО ЈЕ СЕЛО У КОМ ЦАРУЈЕ ПАСТРМКА: На речици дугачкој свега два километра, крије се 16 РИБЊАКА (ФОТО)
ГРАДИ СЕ БЕОГРАД: 605 метара саобраћајнице омогући ће приступ привредној зони и НОВИМ ФАБРИКАМА
СТИЖЕ НОВА ОАЗА ЗА ОДМОР У СРБИЈИ: Расписан тендер за додатне радове на језеру Бубањ код Крагујевца